На 26.06.21 г. пред Народния театър Иван Вазов доброволци от

...
На 26.06.21 г. пред Народния театър Иван Вазов доброволци от
Коментари Харесай

Пърформанс запознава със скритата жестокост зад деликатеса “фоа гра”

На 26.06.21 година пред Народния спектакъл „ Иван Вазов ” доброволци от съдружие КАЖИ ще влязат в ролята на фенове на френската кухня – и по-специално на спорния френски деликатес „ фоа гра ” (foie gras /фр./ - лоен дроб). Целта на събитието е да се отрази високата степен на страдалчество, което изпитват животните, обречени на метода „ принудително хранене ” – главният метод за реализиране на втлъстен черен дроб от патици и гъски.

Данните от Министерство на земеделието демонстрират, че през 2020г. над 4 000 000 са патиците-мюлари, подложени на принудително хранене (още наричано „ гушене ” или „ наложително угояване ”) и умъртвени. В над 118 ферми се реализира жестокият развой на гушене, представляващ редовно хранене с тръба двукратно или трикратно дневно в продължение на 14 дни за патиците и 21 дни за гъските.
 Евродепутати избавят гъските Евродепутати избавят гъските
Европейски депутати се пробват да спасят гъските като желаеха възбрана на производството и продажбата на гъши дроб в Европейския съюз,...

„ Птиците се угояват с несъвместими за типа им количество и състав на храната. Най-често храната е примес от варена царевица, лой, сол, сода бикарбонат и други примеси. Режимът се стреми за къс интервал да индуцира положението „ чернодробна стеатоза ” – т.е. изкуствено да се аргументи тлъстинно заболяване на черния дроб /така мечтаният артикул фоа гра/. Междувременно животните страдат неимоверно – в хода на развъждането последователно се виждат нарушавания в процесите на сърдечната, дихателната, опорно-двигателната, храносмилателната им система. Смъртността във фермите за произвеждане на фоа гра са високи. ”, изяснява Мариана Младенова, координатор „ Кампании ” в КАЖИ.

България е третият максимален производител на фоа гра в Европа. Имайки поради, че насилственото хранене на патици и гъски за втлъстен черен дроб към този момент е неразрешено в над 15 европейски страни със закон, излиза наяве, че трендовете на всички места са изрично в интерес на животните. В началото на юни Европейският парламент одобри резолюция за възбрана на насилственото хранене на патици и гъски. Само 5 европейски страни към момента влагат в този нечовечен бизнес – това са Франция, Унгария, България, Испания и Белгия. Последната плантация за гъски в Украйна затвори през 2019 година, Англия възнамерява да спре напълно вноса на продукта фоа гра, а неотдавна в една от белгийските провинции напълно се забрани производството на фоа гра.

„ Може би би трябвало да се запитаме на чии ползи служим и коства ли си изкуствено да се предизвиква заболяване у животни за продукция и облага. Говорим за непрекъсната, тягостна, и невъобразимо мощна болежка. Производството на фоа гра е в прорез с всевъзможни стандарти за хуманно отношение към животните. ”, заключава Младенова.

Събитието е част от акцията „ Да спрем гушенето ” и ще осведоми по интерактивен метод общността за скритата страна зад лъскавите етикети на френския деликатес. Проучване на организацията „ Сова Харис ” от април, 2021 година сподели, че единствено 2% от българите употребяват фоа гра постоянно, 88% считат гушенето за грубо, а 83% поддържат възбраната на гушенето.
 Евродепутати желаят възбрана на гъшия пастет Евродепутати желаят възбрана на гъшия пастет
Членове на Европейския парламент желаеха да се забрани производството и продажбата на пастет от гъши черен дроб в страните от Евросъ...
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР