Ивайло Крушарски: Разбрах се за 5 минути с Михайлов, ще идват скаути от Арсенал и Наполи
На 25-ти април на стадион „ Трейс Арена “ в Стара Загора ще се организира второто издание на плана „ БГ футболни проби “, който оказва помощ на млади футболисти на възраст от 8 до 22 години да намерят по-лесно своята реализация. Инициативата започва сполучливо на 3 март в София, като на игрищата на Национална футболна база „ Бояна “ своите умения показват 70 участника и то под управлението на младежкия селекционер Александър Димитров и Елин Топузаков.
Зад плана застават Българският футболен съюз и персонално президентът Борислав Михайлов, като по думите на уредника Ивайло Крушарски едвам 5 минути са били нужни, с цел да завоюва футболната централа като сътрудник.
- Как се появи концепцията за плана „ БГ футболни проби “?
- Това е един британски план, който се прави от 15 години в Англия. Аз персонално съм взел участие в този план, бях скаутиран от него и ме взеха в дублиращия тим на Уест Хям. Реално скаутът, който мен ме притегли в Уест Хям и тъй като аз подкрепям и до ден сегашен контакт с него – свързахме се, говорихме и той ми предложи да пренесем концепцията в България. Реално това е първата страна в Европа, в която се придвижва това нещо и по тази причина е неповторимо за България.
- Какви са задачите на този план в България, защото самичък знаеш, че нашата футболна реалност е много особена и комплицирана?
- Първо да стартираме оттова, че в България скаутската мрежа липсва. Ние имаме много едва развита скаутска мрежа и оттова потегля огромния проблем. Има доста деца, които са в дребните обитаеми места, райони и тимове, които в никакъв случай скаут не ги вижда. След привършване с юношеския футбол те незабавно завършват с футбола. Идеята на този план е да съберем скаутите на всички грандове в България – Левски, ЦСКА, Лудогорец, Локомотив Сф., Славия, Ботев Пд. и Локомотив Пд., плюс нашите сътрудници от Англия, които ни изпращат скаути на Арсенал, на Кристъл Палас, както и скаути от Болоня и Наполи. Всички тези скаути ги събираме на едно място, организира се една подготовка, която скаутите следят и търсят гении. Целта е да помогнем на такива деца и подрастващи футболисти, които не са били видяни до момента заради една или друга причина, тъй като аргументите могат да бъдат доста. Те да покажат своите качества и да отидат в по-добра школа или академия, да се развиват и, дай Боже, да заиграят сериозен професионален мъжки футбол.
- Дебютното събитие за „ БГ футболни проби “ се организира през месец март в НФБ „ Бояна “. Разкажи ни малко повече за него – какъв брой участници имаше там като футболисти? Знам, че там имаше и много забавни имена като треньори, както и скаути на кои тимове участваха на мероприятието?
- Вече се състоя първото събитие на 3-ти март, както сподели ти, въз основата на националния тим със съдействието на Българския футболен съюз, за което ние благодарим, че откликнаха по този начин на плана „ БГ футболни проби “ и за това, че ни поддържат и до ден сегашен. Ние, по този начин да кажем, сме под тяхната закрила. На събитието треньори бяха Елин Топузаков и Александър Димитров, треньор на младежкия народен тим. Също по този начин и Стефан Трифонов – Санята, той е треньор на вратарите, също много известно име в тези среди. Спряхме се на тези треньори, защото желаеме да бъдат млади, амбициозни и считаме, че това са едни от най-перспективните български треньори, които ще работят за в бъдеще. Присъстваха много скаути, може би сред 10-15 скаута бяха и както споделих – от всички български грандове. Имаше скаути от Италия – Болоня и Наполи, от Арсенал, много огромно скаутско звено. Имаше 70 участника на това събитие на 3 март и даже ние самите, които организирахме този план, не чакахме да има толкоз огромна успеваемост от първото събитие. За наше благополучие и наслаждение бяха харесани 16 футболиста, които след това отидоха в тимове. Дори за някои от тях се спречкваха тимовете да ги вземат. Имаше скаути и на тимове, които ние не бяхме поканили, т.е. към този момент много закупи известност нашият план във футболния свят и сами демонстрират предпочитание да идват. Това е една огромна платформа и поле за изява на млади гении. Има деца, които в този момент занапред ще вървят на проби в Болоня, Италия, като са поканени от този тим и ние сме щастливи, че толкоз доста футболисти откриха развиване и ще намерят развиване за в бъдеще.
- Българският футболен съюз и персонално президентът Борислав Михайлов поддържат твоята самодейност. Бързо ли съумя да ги убедиш да повярват в теб и в твоята визия за плана?
- Честно казано – да. В първичния диалог с президента на футболния съюз Борислав Михайлов тъкмо 5 минути ми трябваха, с цел да опиша за това кои сме ние и какво вършим. Той хареса концепцията, поддържа я и сподели: „ С какво мога да оказвам помощ, с цел да се развива планът и да помогнем най-много на българските деца? “. Така че благодарим на президента на футболния съюз за това, че той откликна на нашия план и за това да помогнем на нашата идея да дадем поле за изява на българските футболисти и гении.
- Разкажи ни малко повече за себе си и твоя футболен път. Кой е Ивайло Крушарски?
- Ивайло Крушарски е един футболист, който стартира своята кариера в юношите на ЦСКА. След това прекосих през много тимове в България – като стартираме от Локомотив София през Спартак Варна, Спартак Плевен, Ботев Враца, Локомотив Горна Оряховица. Преминах през много тимове в България, играх и в чужбина. Както споделих, играх и във втория тим на Уест Хям с помощта на този план. Играх и в Тайланд, обиколих много тимове и събрах значителен мироглед и взор над нещата и имам визия какво може би куца и какво би трябвало да се промени.
- Предстои второто издание на „ БГ футболни проби “, този път в Стара Загора на 25 април. Има ли огромен интерес и какво да чакат искащите да вземат участие?
- Да, има огромен интерес към събитието. Както сподели ти, то ще се организира на 25 април в Стара Загора на стадион „ Трейс Арена “. Участниците могат да чакат още по-добро издание от това на 3 март, тъй като тогава видяхме нашите пропуски, които имахме. Смятаме, че сме подобрили организацията още повече, макар че множеството от родителите и участниците в събитието на 3 март считат, че организацията е на европейско равнище, за което ние можем единствено да благодарим. Ще вземат участие доста скаути на едно място, които търсят гении и да се надяваме да намерим тези гении и в Стара Загора.
- Вие занапред тръгвате из България. Какво следва в идващите месеци?
- Да, занапред тръгваме из България. Проектът ще обиколи всички огромни регионални центрове. В идващите месеци предстоят нашите гостувания в Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново и другите огромни регионални центрове. Целта е да обхванем места и да дадем тази платформа за изява на други деца и родители, които нямат опция да дойдат до София или до някой различен по-далечен град.
- Традиционно у нас планове с упоритост и мащаб кат твоя се сблъскват с огромно съмнение. Един би споделил: „ Какъв е този? “, различен пък би намерил в твоя план някаква скица за пари. Появиха ли се към този момент недоброжелателите и по какъв начин ти се справяш с тях?
- Да, в България „ злобарите “, по този начин да кажем, са много. Веднага се появиха хора, които споделят: „ Те лъжат децата, това е новата скица за пари “. Аз персонално не давам отговор на тези хора, тъй като аз и моите съучастници в плана знаем през какво сме минали и какъв брой месеца ни трябваха. Ние работим от шест-седем месеца, с цел да може да се реализира това събитие на 3 март. Това са доста срещи, доста диалози, доста пъти ходихме в чужбина, с цел да убедим скаути на тези тимове да дойдат, тъй като действително скаутите на огромните грандове имат построен график за девет месеца напред къде да отидат. Реално нашият план го вкарват във към този момент направения техен график. Това е един отзив за това какъв брой имат вяра те в нас. Ние взимаме една минимална такса, която е за присъединяване и която даже не може да покрие разноските за едно такова събитие. Разходите са големи – за скаути, за билетите им на тези скаути от чужбина да дойдат, за превоз, хотели и храна. Всичко това го поемаме ние. Общо взето ние, хората, които сме застанали и организираме този план, сме „ на алено “ и го вършим един тип като благотворителна идея. Другото, за което сега се сещам на прима виста, е, че ние желаеме и даваме път на шест деца, които са в неравностойно състояние и техните родители нямат опция да заплатят даже тази минимална такса. Те могат да дойдат, да вземат участие изцяло гратис, с цел да могат да покажат техните качества. Така че това не е нито скица за пари, нито желаеме да лъжем някого. Напротив – даваме една платформа за изява и се опитваме да променим статуквото в българския футбол.
Зад плана застават Българският футболен съюз и персонално президентът Борислав Михайлов, като по думите на уредника Ивайло Крушарски едвам 5 минути са били нужни, с цел да завоюва футболната централа като сътрудник.
- Как се появи концепцията за плана „ БГ футболни проби “?
- Това е един британски план, който се прави от 15 години в Англия. Аз персонално съм взел участие в този план, бях скаутиран от него и ме взеха в дублиращия тим на Уест Хям. Реално скаутът, който мен ме притегли в Уест Хям и тъй като аз подкрепям и до ден сегашен контакт с него – свързахме се, говорихме и той ми предложи да пренесем концепцията в България. Реално това е първата страна в Европа, в която се придвижва това нещо и по тази причина е неповторимо за България.
- Какви са задачите на този план в България, защото самичък знаеш, че нашата футболна реалност е много особена и комплицирана?
- Първо да стартираме оттова, че в България скаутската мрежа липсва. Ние имаме много едва развита скаутска мрежа и оттова потегля огромния проблем. Има доста деца, които са в дребните обитаеми места, райони и тимове, които в никакъв случай скаут не ги вижда. След привършване с юношеския футбол те незабавно завършват с футбола. Идеята на този план е да съберем скаутите на всички грандове в България – Левски, ЦСКА, Лудогорец, Локомотив Сф., Славия, Ботев Пд. и Локомотив Пд., плюс нашите сътрудници от Англия, които ни изпращат скаути на Арсенал, на Кристъл Палас, както и скаути от Болоня и Наполи. Всички тези скаути ги събираме на едно място, организира се една подготовка, която скаутите следят и търсят гении. Целта е да помогнем на такива деца и подрастващи футболисти, които не са били видяни до момента заради една или друга причина, тъй като аргументите могат да бъдат доста. Те да покажат своите качества и да отидат в по-добра школа или академия, да се развиват и, дай Боже, да заиграят сериозен професионален мъжки футбол.
- Дебютното събитие за „ БГ футболни проби “ се организира през месец март в НФБ „ Бояна “. Разкажи ни малко повече за него – какъв брой участници имаше там като футболисти? Знам, че там имаше и много забавни имена като треньори, както и скаути на кои тимове участваха на мероприятието?
- Вече се състоя първото събитие на 3-ти март, както сподели ти, въз основата на националния тим със съдействието на Българския футболен съюз, за което ние благодарим, че откликнаха по този начин на плана „ БГ футболни проби “ и за това, че ни поддържат и до ден сегашен. Ние, по този начин да кажем, сме под тяхната закрила. На събитието треньори бяха Елин Топузаков и Александър Димитров, треньор на младежкия народен тим. Също по този начин и Стефан Трифонов – Санята, той е треньор на вратарите, също много известно име в тези среди. Спряхме се на тези треньори, защото желаеме да бъдат млади, амбициозни и считаме, че това са едни от най-перспективните български треньори, които ще работят за в бъдеще. Присъстваха много скаути, може би сред 10-15 скаута бяха и както споделих – от всички български грандове. Имаше скаути от Италия – Болоня и Наполи, от Арсенал, много огромно скаутско звено. Имаше 70 участника на това събитие на 3 март и даже ние самите, които организирахме този план, не чакахме да има толкоз огромна успеваемост от първото събитие. За наше благополучие и наслаждение бяха харесани 16 футболиста, които след това отидоха в тимове. Дори за някои от тях се спречкваха тимовете да ги вземат. Имаше скаути и на тимове, които ние не бяхме поканили, т.е. към този момент много закупи известност нашият план във футболния свят и сами демонстрират предпочитание да идват. Това е една огромна платформа и поле за изява на млади гении. Има деца, които в този момент занапред ще вървят на проби в Болоня, Италия, като са поканени от този тим и ние сме щастливи, че толкоз доста футболисти откриха развиване и ще намерят развиване за в бъдеще.
- Българският футболен съюз и персонално президентът Борислав Михайлов поддържат твоята самодейност. Бързо ли съумя да ги убедиш да повярват в теб и в твоята визия за плана?
- Честно казано – да. В първичния диалог с президента на футболния съюз Борислав Михайлов тъкмо 5 минути ми трябваха, с цел да опиша за това кои сме ние и какво вършим. Той хареса концепцията, поддържа я и сподели: „ С какво мога да оказвам помощ, с цел да се развива планът и да помогнем най-много на българските деца? “. Така че благодарим на президента на футболния съюз за това, че той откликна на нашия план и за това да помогнем на нашата идея да дадем поле за изява на българските футболисти и гении.
- Разкажи ни малко повече за себе си и твоя футболен път. Кой е Ивайло Крушарски?
- Ивайло Крушарски е един футболист, който стартира своята кариера в юношите на ЦСКА. След това прекосих през много тимове в България – като стартираме от Локомотив София през Спартак Варна, Спартак Плевен, Ботев Враца, Локомотив Горна Оряховица. Преминах през много тимове в България, играх и в чужбина. Както споделих, играх и във втория тим на Уест Хям с помощта на този план. Играх и в Тайланд, обиколих много тимове и събрах значителен мироглед и взор над нещата и имам визия какво може би куца и какво би трябвало да се промени.
- Предстои второто издание на „ БГ футболни проби “, този път в Стара Загора на 25 април. Има ли огромен интерес и какво да чакат искащите да вземат участие?
- Да, има огромен интерес към събитието. Както сподели ти, то ще се организира на 25 април в Стара Загора на стадион „ Трейс Арена “. Участниците могат да чакат още по-добро издание от това на 3 март, тъй като тогава видяхме нашите пропуски, които имахме. Смятаме, че сме подобрили организацията още повече, макар че множеството от родителите и участниците в събитието на 3 март считат, че организацията е на европейско равнище, за което ние можем единствено да благодарим. Ще вземат участие доста скаути на едно място, които търсят гении и да се надяваме да намерим тези гении и в Стара Загора.
- Вие занапред тръгвате из България. Какво следва в идващите месеци?
- Да, занапред тръгваме из България. Проектът ще обиколи всички огромни регионални центрове. В идващите месеци предстоят нашите гостувания в Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново и другите огромни регионални центрове. Целта е да обхванем места и да дадем тази платформа за изява на други деца и родители, които нямат опция да дойдат до София или до някой различен по-далечен град.
- Традиционно у нас планове с упоритост и мащаб кат твоя се сблъскват с огромно съмнение. Един би споделил: „ Какъв е този? “, различен пък би намерил в твоя план някаква скица за пари. Появиха ли се към този момент недоброжелателите и по какъв начин ти се справяш с тях?
- Да, в България „ злобарите “, по този начин да кажем, са много. Веднага се появиха хора, които споделят: „ Те лъжат децата, това е новата скица за пари “. Аз персонално не давам отговор на тези хора, тъй като аз и моите съучастници в плана знаем през какво сме минали и какъв брой месеца ни трябваха. Ние работим от шест-седем месеца, с цел да може да се реализира това събитие на 3 март. Това са доста срещи, доста диалози, доста пъти ходихме в чужбина, с цел да убедим скаути на тези тимове да дойдат, тъй като действително скаутите на огромните грандове имат построен график за девет месеца напред къде да отидат. Реално нашият план го вкарват във към този момент направения техен график. Това е един отзив за това какъв брой имат вяра те в нас. Ние взимаме една минимална такса, която е за присъединяване и която даже не може да покрие разноските за едно такова събитие. Разходите са големи – за скаути, за билетите им на тези скаути от чужбина да дойдат, за превоз, хотели и храна. Всичко това го поемаме ние. Общо взето ние, хората, които сме застанали и организираме този план, сме „ на алено “ и го вършим един тип като благотворителна идея. Другото, за което сега се сещам на прима виста, е, че ние желаеме и даваме път на шест деца, които са в неравностойно състояние и техните родители нямат опция да заплатят даже тази минимална такса. Те могат да дойдат, да вземат участие изцяло гратис, с цел да могат да покажат техните качества. Така че това не е нито скица за пари, нито желаеме да лъжем някого. Напротив – даваме една платформа за изява и се опитваме да променим статуквото в българския футбол.
Източник: gong.bg
КОМЕНТАРИ