На 23 април 1896 г. в Ню Йорк се провежда

...
На 23 април 1896 г. в Ню Йорк се провежда
Коментари Харесай

На 23 април 1896 г. се състои първата публична кинопрожекция

На 23 април 1896 година в Ню Йорк се организира историческото събитие, което бележи началото на всеобщото кино в Съединени американски щати – първата обществена кинопрожекция в Съединените щати, бележеща началото на комерсиалното кино в страната. 

Прожекцията е проведена в мюзикхола на Костър и Биал   " Koster and Bial`s Music Hall " на 34-та улица в Ню Йорк (днес там се намира универсалният магазин Macy’s).

Програмата включва няколко къси неми кино лентата, показващи подиуми от всекидневието, танцови осъществявания и боксов мач, които са прожектирани върху огромен екран пред възхитената аудитория.

За първата обществена прожекция на филми пред платена аудитория е употребен прожекционният уред Vitascope (Витаскоп), създаден от Томас Армат и Чарлз Франсис Дженкинс, само че пласиран и рекламиран от компанията на Томас Едисон като " Edison`s Greatest Marvel " (Най-голямото знамение на Едисон).

Филмите са прожектирани върху огромен екран в златна рамка. Публиката е била в възторг, а вестник The New York Times разказва прекарването като „ изумително действително и ободряващо “.

Въпреки че братя Люмиер провеждат първата платена прожекция в Париж през декември 1895 година, прожекцията в Ню Йорк през април 1896 година започва филмовата промишленост в Съединени американски щати. 

През същата 1896 година киното бързо се популяризира по света, като малко след Ню Йорк, през май 1896 година, прожекции се състояват в Румъния и Сърбия, а през февруари 1897 година – и в Русе, България.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР