На (23.08) 23 август имен денвсяка година празнуват мъже с

...
На (23.08) 23 август имен денвсяка година празнуват мъже с
Коментари Харесай

На 23 август имен ден празнуват 5 хищни български имена

На (23.08) 23 август имен ден

всяка година честват
мъже с имена: Витан, Вълкадин, Вълко, Вълкан, Въльо
дами с имена: Вълкана

Вълкан, Вълкадин идват от Вълк.

Витан  е мъжко персонално име, производно от името Вита, което идва от латинското vita, означаващо " живот ". Името  Витан  е известно в България и се среща постоянно в исторически и литературни текстове. То е синоним на живота, силата и виталността.

Православната черква почита Св. мчк Луп. Св. Ириней, еп. Лионски. Св. мчк Луп. Преп. Флорентий (Отдание на Успение Богородично) (Тип. с. 404)

Кратко животоописание

Св. свещеномъченик Ириней, свещеник Лионски - родом от Смирна, възпитаник на св. Поликарп Смирненски, проповядвал за Христа и пазил вярата от еретици.

След мъчения бил посечен с меч в 210 година при царуването на Септимий Север.

† Траянополский свещеник Иларион, Пространен православен месецослов, изд. Тавор.

От съчиненията на св. Ириней са съхранени фрагменти, до нас са достигнали в целокупност единствено две: " Опровержение и победа над мнимия гносис " или " Против ересите " и " Доказателство за апостолската проповед ".

Книгата " Против ересите " съставлява дискусия с гностиците и Маркион, който по време на епископството на св. Ириней представлявал най-голяма заплаха за християнството. В нея св. Ириней потвърждава, че Старият и Новият съставляват едно цяло, свързани от приемствеността на Божието признание. Бог на двата Завета е еднакъв Бог:

" Нито Господ, нито Светия Дух, нито Апостолите, писал той, в никакъв случай не биха несъмнено и уверено нарекли Бог този, който не е Бог " (Против ересите, III, 6,1).

" И този, и другия Завет е основал един и същи Домоуправител - Словото Божие, нашия Господ Иисус Христос, Който е приказвал с Авраам и Мойсей, а в последните времена ще ни възвърне свободата и ще умножи от Него произхождащата берекет " (също там, IV, 9,1).

Св. Ириней посочвал също, че Евангелията, на които гностиците се базират, са написани не от апостолите, а от негови съвременници и че  истинската, достоверната традиция, изхождаща от апостолите, е отразена само в четирите Евангелия.

Св. Ириней написа:

" Матей издал на езика на иудеите Евангелие по време, когато Петър и Павел в Рим благовестили и основали Църквата. След тяхното тръгване Марк, възпитаник и интерпретатор на Петър, ни е предал документално това, което било проповядвано от Петър. И Лука, сателит на Павел, изложил на книга проповядваното от него Евангелие. След това Йоан, възпитаник на Господа, облягал се на Неговите гърди, също издал Евангелие по време на пребиваването си в Ефес Азийски " (също там, III, 1,1).

Сред апостолите, утвърждавал св. Ириней, нямало определени, които само били отдадени в някакво скрито обучение. И Петър, и Павел били представители и посланници на Църквата. В Църквата посредством приемството на Преданието се пази и живее евангелското благовестие (също там, III, 13,1).

Дори броят на Евангелията не е инцидентен - св. Ириней разяснява, че той е обвързван с античния знак за комплектност и вселенскост. " Както четирите страни на света, в който живеем, и четирите основни вятъра, по този начин и Църквата е разпръсната по цялата земя, а стълп и одобрение на Църквата са Евангелието и Духа на живота, по тази причина е редно да има четири стълпа..., които оживяват хората " (също там, III, 11,8).  

Редом с полемиката с гностиците, св. Ириней засягал въпроси от екзегетически и догматичен темперамент, и изключително въпроси на библейската сотериология. В контраст на гностическия дуализъм, той я интерпретирал като излекуване на тварите и приобщаването им към божествения живот. " Първородното Слово низхожда в създание (твар, ц.сл.), т.е. творение (телесно), и се размера от него, и, въпреки това, творението приема Словото и възхожда към Него, възхожда по-високо от ангелите, и става Божий облик и сходство (също там, V, 26,3).  

Превод от съветски по " " Библиологический словарь " священника Александра Меня, СПб., 2002.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР