На 22 април 2026 г., по-малко от 24 часа след предходен инцидент, втори сблъсък между трамваи от линии 11 и 22 е регистриран в централната част на София. Произшествието, случило се на същото място като предишния ден, доведе до леки наранявания на няколко пътници и материални щети по мотрисите, временно блокирайки движението на градския транспорт в района. Подробности за инцидента
Инцидентът е станал около 09:30 часа сутринта в района на кръстовището на бул. „Македония“ и ул. „Алабин“. По първоначални данни, трамвай от линия 11 се е сблъскал с мотриса от линия 22. На мястото незабавно са пристигнали екипи на Спешна помощ, полиция и Столичен електротранспорт. Съобщено е за трима леко пострадали пътници, които са прегледани на място, като някои от тях са транспортирани за допълнителни прегледи в болнични заведения. Щетите по трамваите са предимно материални, но достатъчни, за да извадят мотрисите от експлоатация. Движението на трамваите по двете линии е било временно преустановено, а пътниците са били пренасочвани към алтернативни маршрути. Повторение на произшествието
Особено тревожен е фактът, че това е вторият подобен инцидент на абсолютно същото място и с участието на същите трамвайни линии – 11 и 22 – в рамките на по-малко от 24 часа. Първият сблъсък е регистриран на 21 април 2026 г. вечерта, като и тогава е имало леко пострадали и материални щети. Повторението на произшествието предизвиква сериозни въпроси относно безопасността на трамвайната мрежа в този участък и ефективността на предприетите мерки след първия инцидент. Разследване и възможни причини
От Столичен електротранспорт и Столична община е започнало незабавно разследване за изясняване на причините за втория сблъсък. Сред основните версии, които се разглеждат, са човешка грешка от страна на ватманите, техническа неизправност в една от мотрисите или в сигнализацията на трамвайното трасе, както и състоянието на инфраструктурата в конкретния участък. Експерти ще анализират записите от камери за видеонаблюдение и данните от черните кутии на трамваите, както и показанията на свидетели и ватманите. Предстои обстойна проверка на всички системи за безопасност и сигнализация в района на инцидента. Обществени реакции и мерки
Поредицата от инциденти предизвика безпокойство сред гражданите и призиви за спешни мерки от страна на общинските власти. Обществеността очаква бързо и прозрачно разследване, както и предприемане на конкретни действия за предотвратяване на бъдещи произшествия. От Столична община увериха, че ще бъдат взети всички необходими мерки за гарантиране на безопасността на пътниците и служителите. Възможно е да бъдат въведени временни ограничения на скоростта или допълнителни контролни пунктове в проблемния участък, докато не бъдат установени и отстранени всички рискови фактори.
Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




