Донорска ситуация: 48-годишна жена в мозъчна смърт спаси живота на трима души
На 22.04.2026 година в УМБАЛ „ Свети Георги “, гр. Пловдив е разпознат евентуален донор – жена на 48 години.
Процесът по определяне на мозъчната гибел и подготовката за донорство са осъществени от екип на лечебното заведение с координатори доктор Емил Митковски и доктор Даниел Василев, осведомят от Изпълнителна организация „ Медицински контрол “.
На 23.04.2026 година е осъществена експлантацията на органите от екипи на УМБАЛ „ Александровска “ и на Военномедицинска академия, гр. София.
Проф. Васил Михайлов, началник на трансплантационния екип във ВМА, оповестява, че осъществената от тях интервенция е протекла добре, като сега пациентката е в устойчиво положение, екстубирана, контактна и съответна.
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ показват своята дълбока благодарност към околните на донора за проявената човещина и мощ да дарят живот в миг на тежка загуба, трансформирайки болката в вяра.




