На 21 май източноправославната църква почита паметта на Св. Константин

...
На 21 май източноправославната църква почита паметта на Св. Константин
Коментари Харесай

Нестинарите вярват, че светците Константин и Елена ги покровителстват

На  21 май източноправославната черква уважава паметта на Св. Константин и Елена, неговата майка. Флавий Валерий Аврелий Константин е римският император, който поставя завършек на преследването на християните в Римската империя, издавайки Миланския едикт. През 330-та година той прогласява публично своето решение да трансформира Византион в новата столица на империята, която е преименувана на Константинопол /в превод от гръцки - Градът на Константин/. Решението му е почитано близо 1000 години след неговата гибел, през които градът остава столица на Византийската империя.

Свети Константин и Елена е един от магическите празници в националния ни календар, който съчетава почитта към християнските светци и езическия реверанс пред огнените божества. Той е обвързван с култа към слънцето и летния огън, както и с поклонението пред небесната светлина. Легендите описват по какъв начин нашите предшественици са имали способността да поддържат връзка с други светове и с техните божества, с цел да молят за протекция, благосклонност, здраве, шанс, изобилие, благоденствие и други.

21 май е обвързван и с Дионисиевите мистерии, които почитат възраждането на природата, огнените танци на нестинарите, магическите пророчества и лечебна мощ. Датата на църковния празник съответствува с тогавашния античен фетиш към слънцето по нашите земи. Легендите описват, че Константин е снажният момък, който нито за момент не се поколебал да влезе в огъня в името на Бог и той го избрал за собствен асистент, за да убеди всеки, който е прегрешил да играе върху огнена жарава. Според преданията на друга легенда, първата нестинарка е изкупила греховете на жителите в село Българи, което било затворено и те се женили между тях, като белезите върху децата били доказателство за техните провинения.

Още от незапомнени времена нашите предшественици са знаели, че огънят има магическа мощ и пречиства освен предметите, минали през него, само че и неверните души. Народните поверия гласят, че който прескача огъня ще бъде здрав през цялата година. Нестинарите, обаче, влизат боси в огнената жарава, с цел да изиграят своя обреден танц, вярвайки, че светците ги покровителстват, до момента в който са в огъня и им проправят път през него, с цел да не изгорят босите им крайници. Затова те държат в ръцете си икона на двамата светци Константин и Елена.

В чест на огнените настойници, дамите вършат обредни курбани, изключително, в случай че в фамилията им има болен човек или са претърпяли тежък интервал. Мъжете, които си харесат младоженка на този ден се смятат за огромни късметлии, защото тя ще бъде отлична стопанка и ще ги подари със синове. Името Константин в превод от гръцки език значи непрекъснат и толерантен, а името Елена - светлина, зарево, ореол, а също и годеница.

Св. св. Константин и Елена се изобразяват на иконите прави от двете страни на кръста разпятие, който държат, с корони и скъпоценни камъни, с ореола на светците. На празника се върви в църкви и манастири, оставят се за здраве блага на иконите на Константин и Елена - ризи, кърпи, чорапи.

Десетки черкви и манастири у нас носят името на светците и на този ден означават храмовия си празник. Правят се литийни шествия с иконата на св. св. Константин и Елена. Пренасят се като подарък в името на светците животни за курбан - агне, теле. Отправят се молебствия за здраве и добра годишна продукция, тъй като се счита, че денят на св. св. Константин и Елена бележи прехода от пролетта към лятото. Има вярване, че на този ден е наложително да се върви на извор (аязмо) с лековита вода. Лицето се измива за здраве и красота. Момите пък изнасят дара си и го изтупват, с цел да се види какъв брой са работливи. Всички сядат на обща софра, на която всеки носи ястие, наложително е да има погачи, агнешко и вино.

Инфо: www.framar.bg

Източник: uchiteli.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР