20 декември – Игнажден: Голям празник е! Ето какви са традициите днес
На 20 декември православната черква отбелязва, отдаден на свети Игнатий Богоносец . На този ден имен ден честват носещите имената Игнат, Игната, Иго, Пламен, Пламена, Огнян и Огняна.
Свети Игнатий Богоносец
Свети Игнатий Богоносец е един от най-изявените възпитаници на свети деятел Йоан Богослов. Наречен „ Богоносец “, тъй като носел Бог в сърцето си, той е прочут с дълбоката си религия и лоялност към християнството. По време на ръководството на император Траян, при започване на II век, Игнатий бил откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и раздран от тях поради вярата си.
Традиции и традиции на Игнажден
Игнажден, прочут още като „ Идинак “, „ Идинажден “, „ Игнатьовден “, „ Полаз “ или „ Млада година “, бележи началото на коледните празници в българската традиция. С този ден е обвързван обичаят „ полазване “ , който предсказва каква ще бъде новата година. Според поверието, първият посетител (полазник), който влезе в дома на този ден, дефинира ориста на фамилията през идната година. Ако полазникът е добър и късметлия, фамилията ще се радва на благополучие и триумфи. Често полазникът бива избиран и канен авансово от домакините. При идването си, той би трябвало да разбърка огнището с пръчка и да пожелае на фамилията да имат толкоз добитък и деца , колкото са искрите.
Традиционната софра на Игнажден включва постни ястия като ошав, варена царевица и фасул, туршии и зеленчуци. На този ден не се дава нищо в заем , с цел да се резервира изобилието и плодородието в фамилията. Жените не би трябвало да работят, изключително тези, на които им следва да раждат, с цел да бъде раждането леко. Смята се също, че в случай че на Игнажден се поработи от всичко по малко, през годината работата ще върви леко и сполучливо.
Интересен бит е момците да слагат ечемик под възглавницата си на Игнажден. Според поверието, ергените ще се оженят за девойките, които сънуват през нощта.
Игнажден е ден, изпълнен с богата символика и обичаи , които целят да обезпечат здраве, изобилие и шанс през настъпващата година. Спазването на обичаите и вярванията, свързани с този празник, е надълбоко вкоренено в българската просвета и продължава да бъде част от актуалния живот.
Истината за Дядо Коледа, както я виждат възрастните: Да описваме или не?