На 19 ноември почитаме паметта на светите пророк Авдий и на мъченик Варлаам.Светият пророк Авдий бил

...
На 19 ноември почитаме паметта на светите пророк Авдий и на мъченик Варлаам.Светият пророк Авдий бил
Коментари Харесай

Почитаме паметта на светец и мъченик, вижте кои са те

На 19 ноември почитаме паметта на светите пророк Авдий и на мъченик Варлаам.

Светият оракул Авдий бил родом от селището Витарама, покрай Сихем. Той служил при двора на израилските царе и бил домоуправител на цар Ахав. От млади години бил прекомерно богобоязлив и когато целият Израил отстъпил от Бога и почнал да се покланя на скверния Ваал, той скрито служел на Единия Истински Бог на Отците си, Който избавил Израиля от Египет и го превел през Червеното море като по суша.

Когато беззаконната Иезавел изтребвала пророците Господни, Авдий взел 100 пророка и ги скрил в две пещери по петдесет индивида. Там ги хранил с самун и вода по време на глада в дните на оракул Илия. Пророк Авдий, чието име значи " прислужник на Господ ", живял към 800 година преди Христос и е един от 12-те по този начин наречени дребни пророци (т.е. с по-малки книги в Библията). 

Мъченик Варлаам е образец за неотстъпчивост в християнските убеждения. Той страдал за вярата и с достолепие починал в страдания в 304 година в град Кесария Кападокийска. Светият страдалец Варлаам бил родом от Антиохия Сирийска. В напреднала възраст той бил заловен поради това, че изповядвал името на Иисуса Христа, и доведен на съд пред езическия княз.

Започнали да го принуждават да принесе жертва на идолите. Когато отказал да стори това, го подложили на доста люти мъчения за Христа Господа: първо грубо го били с волски жили, а след това го стъргали с стоманени куки.

След това езичниците повели светия страдалец към идолския храм и там по заповед на мъчителя протегнали ръката му над жертвеника, сложили на нея горещи въглени с тамян, с цел да покади жертвеника на техните скверни богове.

Мъчителите считали, че от нетърпимата болежка мъченикът ще хвърли горящите въглени с тамяна пред идолите. И в случай че сторел това, щели да му кажат:

- Ето, ти към този момент принесе жертва на нашите богове.

Но езичниците не постигнали това, което желаели. Христовият страдалец стоял хладнокръвен като дирек, държейки в ръката си горящия огън, и бил по-крепък от мед и желязо, тъй като държал огъня в ръка, до момента в който пръстите му не изгорели и не паднали дружно с огъня на земята. Въпреки това той не помръднал ръката си и не оставил на олтара пред идолите въглените с тамяна.

Като се явил така неустрашим и несломим мъченик и боец Христов, свети Варлаам при доблестно вероизповедание предал душата си на Господа.

Св. страдалец Варлаам починал през 304 година в Кесария Кападокийска.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР