На 18 юли България отбелязва 187 години от рождението на

...
На 18 юли България отбелязва 187 години от рождението на
Коментари Харесай

Празникът на град Левски в деня на 187 годишнина от рождението на Апостола на свободата

На 18 юли България отбелязва 187 години от рождението на своя най-свиден наследник - Васил Левски. Жителите и гостите на празника на град Левски в този ден ще изразят своята респект и благодарност към Апостола на свободата, завещал ни безпределната си обич към отечеството.

79 години Левски е град, само че името Левскиизбиратза своето тогава малко село Караагач,преди 126 год. родолюбивите ни прародители.

С решение на ОбС–Левски от 1992 година, по предложение на ПК по просвета и обучение 18 юли, рожденият ден на Васил Иванов Кунчев, йеродякон Игнатий, Васил Левски, Апостолът на свободата, е празник на град Левски.



Празничната стратегия стартира на 17 юли от 20.30 ч. с концерт на " The stаr tenors ", звездните тенори на сцената на Летния спектакъл в гр. Левски.

За феновете на класическата музика " The stаr tenors " – Марио Николов, Стефан Петков, Георгиос Филаделфевс и Андрея Мирчев, Cимфoниeтa - Видин c диригент Петър Димитров ще показват най–популярните оперни и оперетни арии, италиански ĸaнцoнeти, френски и испански песни. Почитателите на класическа музика ще имат неповторимо прекарване с музикалните мостри от международния теноров репертоар.Билети на касата на НЧ „ Георги Парцалев -1901 ” в град Левски.



Празникът на град Левски на 18 юли ще стартира в 10:00 ч. с тържествено издигне на знамената. Великотърновският митрополит Григорий ще отслужи празничен благослов за здраве и благополучие.

Децата на град Левски ще поздравят домакини и посетители, след което с гражданско поклонение пред паметника на Васил Левски /гаров площад/ ще изразим своята респект и благодарност към живота и делото на Васил Левски.

Вечерта, на 18 юли от 19:30 ч., на публична гала ще бъде връченоОтличието „ ЗЛАТНА МОНЕТА КУЛТУРА ” на Община Левски за антично и неповторимо културно-историческо завещание и дейна модерна културна активност от ръководителя на Съвета на европейската научна и културна общественост Росица Златанова.

В чест на Инициативата Международно културно сътрудничествои в чест на Празника наградЛевски, Съветът на европейската научна и културна общественост и Клубът на българския културен и теоретичен елитизбират град Левски да бъде Почетен хазаин на Официалната гала за връчване на ОтличиетоЗЛАТНА МОНЕТА КУЛТУРА на:

Посолството на АЛЖИР в България, с Посланик Н. Пр. Месауд МЕХИЛА– за дейна културна активност и двустранен обмен;

Посолството на РЕПУБЛИКА СЛОВАКИЯ, с Консул госпожа Андреа Ваврикова – за учебен и културен обмен;

НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ, с шеф доцент доктор Бони ПЕТРУНОВА – за принос към българската история;

ОБЩИНА ЛЕВСКИ – за антично и неповторимо културно-историческо завещание и дейна модерна културна активност.

Празничната вечер ще продължи с концерт на Танцов отбор „ Средец ”, най-старият фолклорен самоинициативен отбор в България учреден през 1937 година от Йордан Николов и отличен със златното отличие.Ансамбълът е притежател и на доста други оценки и награди, измежду които медал “Република България ” първа степен, медал “Св. Св. Кирил и Методи ” първа и втора степен, почетен знак на София, “Златно колие ” за присъединяване си на фестивала в Дижон във Франция, “Златна секира ” от Закопане в Полша, златен орден от Картаген в Тунис и други

На 19 юли от 9.30 ч. децата на град Левски ще честват на Спортния комплекс в град Левски. Празникът ще стартира с музикален привет на децата от театралния състав при НЧ „ Георги Парцалев-1901 ”. За феновете на автомоделния спорт ще има демонстрационно съревнование по автомоделизъм с присъединяване на Автомоделен клуб – Левски.

Забавна зумба и съревнование с тротинетки, изобразяване на асфалт, сглобяване и стартиране на хвърчила и награждаване планува празничната стратегия.

Вечерта, на 19 юли в 17:00ч. ще бъде показана книгата „ Юбилей на скъпите мемоари “ от Емилия Маринова и Славка Рупчева, посетител доцент Дора Нинова /герой от книгата/ в лилавия салон на Община Левски.

Книгата „ Юбилей на скъпите мемоари “ е написана в троична конструкция, като всяка част от нея има своите основни думи – „ учителката “, „ ученичката “ и „ историята “. Подбрани са любопитни мемоари на учителката Славка Рупчева и доцент Дора Нинова както за учебно заведение „ Крум Попов “ в град Левски, по този начин и за селището. Всеки поискал да се върне към скъпи мемоари във времето може да си я купи по време на събитието. Цената е 40 лева.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР