Празник е! Не взимайте и давайте пари назаем днес
На 18 декември църквата уважава св. Модест, патриарх Йерусалимски, както и пророците Анания, Азарий и Масаил. Свети Модест е роден в Севастия Кападокийска (днешна Мала Азия) в християнско семейство. Още от младежките си години демонстрира увлечение към монашеството. През 614 година, по време на персийското настъпление, когато Йерусалимският патриарх Захарий е покорен, на Модест е предоставено краткотрайното ръководство на Йерусалимската черква. Той поставя старания за възобновяване на разрушените християнски светини, в това число храма на Гроба Господен и храма във Витлеем. След завръщането на патриарх Захарий и неговата последвала кончина, Модест е определен за патриарх на Йерусалим през 632 година, а през 834 година, навръх 18 декември, умира на 97 години.
Ето какви традиции се съблюдават на днешния ден:
В българската национална традиция Свети Модест е уважаван като настойник на земеделците и овчарите, изключително в региона на Странджа, където скотовъдството е главен занаят. Празникът е отдаден на здравето на домашните животни. На този ден едрият добитък като биволи, коне и волове не се впряга в работа. В домовете, където животните постоянно боледуват, пред иконата на светеца се слагат дребни яремчета или рогца от алуминий, а от време на време и от сребро, с вярата за отбрана и здраве на животните. Раздават се погачи и варено жито.
Какви са суеверията за днешния църковен празник?
Преди години хората вярвали, че през днешния ден бродят зли духове и заради тази причина е било неразрешено да се оставят ножове на видни места. Не би трябвало и да изхвърляте храна, защото се счита, че с тях можете да изхвърлите шанса от къщата. Освен това е добре да не взимате и давате пари назаем, другояче цялата година ще мине в задължения, написа " Фокус ".
На 18 декември имен ден имат всички, които носят името Модест, Модю, Севастиян и техните производни.




