Магнитни бури на 17 юни 2026: Очаква ли ни спокойствие след дни на силни бури?
На 17 юни 2026 година не се чакат магнитни стихии , демонстрира прогнозата на за галактическото време. Според справката за датата равнището при геомагнитните разстройства е посочено като G – none , което значи, че не е планувана магнитна стихия.
Данните сочат още, че вероятността за радиосмущения от клас R1-R2 е 20% . Това са по-ниските степени по скалата за радиосмущения, които се свързват със слаби до умерени разстройства в радиокомуникациите, главно в осветената от Слънцето страна на Земята. Рискът от по-сериозни радиосмущения от клас R3-R5 остава невисок — 1% . Същата стойност е посочена и за слънчева радиационна стихия от равнище S1 или по-високо — 1% .
Така прогнозата за 17 юни 2026 година обрисува относително спокойна геомагнитна конюнктура . Най-важният индикатор за хората, които наблюдават магнитните стихии, е неналичието на предстояща геомагнитна стихия по скалата G. Въпреки това експертите по галактическо време всекидневно наблюдават в действително време слънчевата интензивност, защото изискванията могат да се трансформират при поява на по-силни слънчеви изригвания или други дейни процеси на Слънцето.
Какво значат данните за 17 юни?
Прогнозата на NOAA/SWPC включва три съществени индикатора:
- R1-R2: 20% — възможност за слаби до умерени радиосмущения;
- R3-R5: 1% — доста ниска възможност за мощни радиосмущения;
- S1 или по-високо: 1% — доста ниска възможност за слънчева радиационна буря;
- G: none — не се чака геомагнитна стихия.
Това значи, че за 17 юни 2026 година прогнозата не сочи нараснал риск от магнитна стихия. Възможни са само лимитирани прояви, свързани с радиосмущения от по-нисък клас, само че вероятността за съществени галактически разстройства е минимална.
Заключение
На 17 юни 2026 година геомагнитната конюнктура се чака да остане спокойна . Според прогнозата на NOAA/SWPC не се планува магнитна стихия , а рискът от мощни радиосмущения и слънчева радиационна стихия е едвам 1%. Най-съществената стойност в прогнозата е вероятността от 20% за радиосмущения R1-R2, само че все още няма индикации за съществено разстройване в магнитното поле на Земята.
Присъединете се към нашия
На 16 юни стартират Петровите пости, стотици българи имат имен ден




