Денис Шмигал подаде оставка като премиер на Украйна
На 15 юли министър-председателят на Украйна Денис Шмигал подаде публично оставка, като разгласява заявката си в своя канал в Telegram. Решението му идва след оповестените от президента Володимир Зеленски идни промени в състава на държавното управление и номинацията на Юлия Свириденко за нов министър председател, предава Фокус.
„ Благодарен съм на нашите бранители, които държат фронтовата линия и пазят Украйна! Благодарен съм на президента Володимир Зеленски за оказаното доверие! Благодаря на целия екип за неуморната работа за нашата страна! Слава на Украйна! “, написа Шмигал.
Юлия Свириденко, която досега беше вицепремиер и министър на стопанската система, е номинирана да поеме управлението на кабинета. Тя разгласи, че приоритет на новото държавно управление ще бъде укрепването на стопанската система и изрази убеденост, че макар продължаващата война, Украйна ще се трансформира в най-силната стопанска система в Европа.
Смяната на премиера е част от по-широки кадрови промени. Очаква се някои министри да бъдат отстранени, а други да запазят постовете си. Според народния представител Ярослав Железняк от партия „ Голос “, Денис Шмигал евентуално ще бъде назначен за министър на защитата на Украйна на мястото на Рустем Умеров, който от своя страна ще стане дипломат в Съединени американски щати.




