На 15 август православната църква отбелязва един от 12-те най-големи

...
На 15 август православната църква отбелязва един от 12-те най-големи
Коментари Харесай

Отбелязваме Успение Богородично: Освещават се обредни хлябове, които се раздават

На 15 август православната черква отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица.

Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, празнуван еднообразно и от православни, католици и от други християнски деноминации.

Този ден е отдаден на гибелта на Божията майка или на успение ѝ. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, с цел да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.

 Скрит за хората, не се появява пред медии: Кой е Румен Гайтански-Вълка? България 5 мин. Скрит за хората, не се появява пред медии: Кой е Румен Гайтански-Вълка?  Златният стандарт при витамините Съдържание от партньори 3 мин. Златният стандарт при витамините  Над 38 градуса: Оранжев код за горещини и в четвъртък България 2 мин. Над 38 градуса: Оранжев код за горещини и в четвъртък  Извънредно състояние в съветската Белгородска област след нападението на украинските сили Светът 2 мин. Извънредно състояние в съветската Белгородска област след нападението на украинските сили  Раздадени благотворително: Откриха смъртоносни дози метамфетамин в бонбони с ананас Светът 3 мин. Раздадени благотворително: Откриха смъртоносни дози метамфетамин в бонбони с ананас  Откриха тяло на мъж при устието на река Ропотамо България 1 мин. Откриха тяло на мъж при устието на река Ропотамо  „ Трябват ми пари, с цел да си върна другото BMW “: Американски боец призна, че е продавал държавни секрети на Китай Светът 2 мин. „ Трябват ми пари, с цел да си върна другото BMW “: Американски боец призна, че е продавал държавни секрети на Китай  Скрит за хората, не се появява пред медии: Кой е Румен Гайтански-Вълка? България 5 мин. Скрит за хората, не се появява пред медии: Кой е Румен Гайтански-Вълка?  Златният стандарт при витамините Съдържание от партньори 3 мин. Златният стандарт при витамините  Над 38 градуса: Оранжев код за горещини и в четвъртък България 2 мин. Над 38 градуса: Оранжев код за горещини и в четвъртък  Извънредно състояние в съветската Белгородска област след нападението на украинските сили Светът 2 мин. Извънредно състояние в съветската Белгородска област след нападението на украинските сили  Раздадени благотворително: Откриха смъртоносни дози метамфетамин в бонбони с ананас Светът 3 мин. Раздадени благотворително: Откриха смъртоносни дози метамфетамин в бонбони с ананас  Откриха тяло на мъж при устието на река Ропотамо България 1 мин. Откриха тяло на мъж при устието на река Ропотамо  „ Трябват ми пари, с цел да си върна другото BMW “: Американски боец призна, че е продавал държавни секрети на Китай Светът 2 мин. „ Трябват ми пари, с цел да си върна другото BMW “: Американски боец призна, че е продавал държавни секрети на Китай

Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуща земния живот и отива при сина си. Три дни преди гибелта Архангел Гавраил ѝ оповестява, че Бог е поискал да я вземе при себе си в своето царство, с цел да цари постоянно с него.

Последното ѝ предпочитание е да види Светите апостоли дружно. По чудноват метод те се придвижват пред вратите на дома ѝ в Йерусалим.

Три дни по-късно самичък Исус Христос в небесна популярност, обграден от благ ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, с цел да се поклони пред светицата закъснелият деятел Тома, намират единствено плащеницата ѝ.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им споделя: „ Радвайте се, тъй като съм с вас през всичките дни “.

В памет на явяването ѝ пред апостолите, църквата дефинира в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави така наречен „ въздигане на хляба “.

Според националната традиция, празникът се назовава Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се празнува рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които дамите по-късно раздават за здраве и за умрелите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден вършат родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, срещу инциденти и заболявания. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат любеница и грозде. Разрешава се риба. Вярващите подаряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, забрадка и пари.

Имен ден честват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР