Среща в Стара Загора обсъди бъдещето на ФК Берое след отказ за лиценз

...
На 13 май 2026 г. кметът на Стара Загора проведе
Коментари Харесай

На 13 май 2026 г. кметът на Стара Загора проведе среща с Георги Иванов, известен във футболните среди като Гонзо, за да обсъдят бъдещето на местния футболен клуб Берое. Разговорите бяха фокусирани върху ситуацията, възникнала след отказа за издаване на професионален лиценз на клуба, както и върху възможностите за набиране на средства чрез подкрепа от фенове и местния бизнес.

Отказ за професионален лиценз на ФК Берое

Футболен клуб Берое не успя да получи професионален лиценз за предстоящия сезон. Основната причина за това решение са натрупани финансови задължения, които клубът не е успял да покрие в определения срок. Липсата на професионален лиценз поставя под въпрос участието на отбора в елитните дивизии на българския футбол и може да доведе до сериозни последици за неговото съществуване и развитие. Подобни проблеми обикновено включват неизплатени заплати към играчи и треньори, задължения към други клубове за трансфери, както и данъчни и осигурителни дългове. Отказът за лиценз е резултат от строгите финансови критерии, налагани от футболните федерации, целящи да гарантират стабилността и прозрачността на клубовете.

Среща за търсене на решения

В отговор на критичната ситуация, кметът на Стара Загора инициира среща с Георги Иванов, който има дългогодишен опит в българския футбол на различни нива. Целта на срещата беше да се анализира текущото състояние на клуба и да се набележат конкретни мерки за излизане от кризата. Обсъдени бяха различни варианти за преодоляване на финансовите затруднения, като акцентът падна върху мобилизирането на местни ресурси. Участието на кмета подчертава ангажимента на общинската администрация към съдбата на един от най-емблематичните спортни символи на града. Разговорите бяха конструктивни и насочени към намиране на работещи решения в краткосрочен и дългосрочен план.

Призив за подкрепа от общността

Една от основните стратегии, обсъдени по време на срещата, е търсенето на активна подкрепа от страна на феновете и местния бизнес. Предвижда се стартирането на инициативи за набиране на средства, които да помогнат за покриване на най-неотложните задължения на клуба. Кметът и Георги Иванов изразиха надежда, че обединените усилия на старозагорската общност могат да спасят клуба от тежкото положение. Призивът към феновете е да демонстрират своята лоялност и привързаност към отбора, докато към бизнеса е отправена молба за корпоративна социална отговорност и инвестиция в местния спорт. Очаква се в следващите дни да бъдат обявени конкретни механизми за финансова подкрепа.

Бъдещи стъпки и перспективи

Въпреки отказа за професионален лиценз, все още съществува възможност ФК Берое да коригира ситуацията, като покрие своите задължения в допълнително определен срок. Това изисква бързи и координирани действия. Ако клубът успее да изпълни финансовите изисквания, може да му бъде издаден лиценз за участие в професионалните лиги. В противен случай, Берое е изправен пред перспективата да бъде изваден от професионалния футбол и да започне от най-ниските аматьорски дивизии. Предстоят допълнителни срещи и консултации с представители на Българския футболен съюз и други заинтересовани страни, за да се изяснят всички процедурни аспекти и възможни пътища за спасение на клуба. Съдбата на ФК Берое зависи от способността на ръководството, общината, феновете и бизнеса да действат единно и ефективно.
Източник: novini247.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР