На 13 февруари 2025 г. няколко руски дрона, част от

...
На 13 февруари 2025 г. няколко руски дрона, част от
Коментари Харесай

Руски дронове се разбиха в Тараклия, Молдова - Дом на голямо българско малцинство

На 13 февруари 2025 година няколко съветски дрона, част от следващата огромна офанзива против Украйна, навлязоха във въздушното пространство на Молдова. Един от дроновете се разруши в поле покрай село Чумай в региона на Тараклия, а различен избухна сред град Чадър-Лунга и село Валя Пержей. Двата случая пораждат съществени опасения, откакто президентът на Молдова Мая Санду призна уязвимостта на страната, като съобщи: „ Не можем да се защитим от тях “.

Фрагменти, открити в Чадър-Лунга, потвърджават, че най-малко един от дроновете е с съветски генезис, съгласно Главния полицейски инспекторат на Молдова. Няма информация за потърпевши откакто управляващите неотложно изолираха регионите за по-нататъшно следствие. Полицейски механически и избухливи специалисти са изпратени да проучват останките, като са планувани спомагателни проучвания.

В отговор на нарушаването на въздушното пространство на Молдова външното министерство на страната привика съветския дипломат и разгласи затварянето на Руския културен център в Кишинев. Страната също по този начин реши едностранно да приключи съглашението с Русия от 1998 година по отношение на културните центрове, базирайки се на многократните нахлувания на съветски дронове и ракети. Кишинев изрази изрично отрицание от нарушаванията, като ги назова забележителна опасност за националната сигурност и суверенитета на Молдова.

Този финален случай следва модел на сходни събития от началото на пълномащабното навлизане на Русия в Украйна, с парчета от дронове, които не престават да бъдат откривани на територията на Молдова. Министерството на външните работи на страната прикани Русия да зачита териториалната й целокупност и неотложно да приключи сходни нарушавания.

Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте осъди случаите с съветските дронове, като ги дефинира като бойкот. Той уточни, че дестабилизиращите дейности на Русия, като тези нахлувания с дронове в Молдова и други страни от Европейски Съюз, изискват отговор от НАТО. Въпреки че съюза не е в положение на война, Рюте акцентира продължаващото напрежение, отбелязвайки, че произшествия като тези акцентират нежната обстановка в района.

Районът Тараклия съществува от 2003 година Като център на българското малцинство в Молдова, което съставлява към 66% от популацията, през днешния ден в района има голям брой български културни институции и учебни заведения. Българският език е и един от езиците на преподаване в Тараклийския държавен университет.

Регионалните управляващи в Тараклия от дълго време упорстват за повече права на автономност за своя район. В началото на 2014 година се разисква и обединяване с самостоятелната област Гагаузия. Според регионалния ръководител на Тараклия доста други обитаеми най-вече с българи обитаеми места от други елементи на Молдова са кандидатствали за присъединение към Тараклийския окръг. Полунезависима от централното държавно управление на Молдова, регионалната администрация на района поддържа обособени връзки с Русия. Тараклия се счита за цитадела на проруските политически партии в Молдова. Поради недоволството от държавното управление в Кишинев, сепаратистките трендове се ускоряват през последните години.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР