На 12 юни Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува да

...
На 12 юни Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува да
Коментари Харесай

Асоциацията на прокурорите със съмнения за пряка политическа намеса в съдебната система

На 12 юни Пленумът на Висшия правосъден съвет гласоподава да освободи предварително от служба основния прокурор по предложение на четирима членове на Прокурорската гилдия поради изявлението " политически отпадък ", което съгласно тях накърнява престижа на правосъдната власт. 

Според Асоциацията на прокурорите в юридическите среди и обществото има разнообразни тълкования на използваната от Иван Гешев фраза " политически отпадък ". Освен това процедурата по освобождението му не е дала " явен и безапелационен отговор по отношение на претекстовете за нейното иницииране и спазването на реда на нейното протичане, което пък от своя страна прави атакуем крайния резултат ".

 

" Избирането и освобождението от служба на заемащия поста магистрат, който във времето ще е друг, следва да става при съществуването на съществени и безапелационни учредения, по ясни критерии, при спазване на открита, обективна и спортна процедура и без каквато и да е политическа или различен тип нерегламентирана интервенция. Квалифицираното болшинство играе ролята на преграда точно пред сходен жанр нелегитимни въздействия ". 

Прокурорите се афишират и против измененията в Закона за правосъдната власт и Наказателно-процесуалния кодекс по отношение на изискванията при процедурата по освобождение от служба на основния прокурор, както и тези промени, които засягат избора на членовете на Висш правосъден съвет от професионалната квота. 

" С промените в Закона за правосъдната власт беше въведен друг ред за избор и за освобождение на ръководителите на Върховен касационен съд и Върховен административен съд и на основния прокурор от Пленума на Висшия правосъден съвет - за ръководителите на двете висши съдилища това да става с квалифицирано болшинство от 17 гласа, а за основния прокурор с нормално болшинство от 13 гласа. Конституционната логичност повелява вземането на кадрови решения за тримата висши представители на правосъдната власт да се прави по идентичен ред, като израз и гаранция за съблюдаване на правилото на правната сигурност в страната ".

Също по този начин от асоциацията слагат въпроса за значимостта на бъдещото решение на Конституционния съд по отношение на функциониращия с изминал мандат Висш съдебен съвет. 

" Какви биха били последствията, в случай че Конституционният съд одобри, че актуалният Висш съдебен съвет е с прекъснати функционалности и е конституционно неприемливо да взема решения? Каква юридическа и което е по-важно морална стойност ще имат към този момент взетите негови решения и с каква легитимност пред нас прокурорите, а и пред цялото общество ще е вероятно новоизбран от сегашния състав основен прокурор? ". 

От асоциацията слагат и въпроса за идните конституционни промени. 

" В лансираните в общественото пространство откъслечни хрумвания за конституционни промени участват екзотични, неприложими и изрично нездравословни за българските условия оферти. Конституционното място на Прокуратурата на Република България, като поръчител против произвол и засягане главните полезности на обществото ни, е в правосъдната система. Необходим е същински, изчерпателен, професионален и кардинален спор ".
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР