На 12 април експерименталният усъвършенстван свръхпроводящ токамак (EAST), наричан още

...
На 12 април експерименталният усъвършенстван свръхпроводящ токамак (EAST), наричан още
Коментари Харесай

Китайското „изкуствено слънце“ постави нов рекорд

На 12 април пробният модернизиран свръхпроводящ токамак (EAST), именуван още китайското „ изкуствено слънце “, реализира устойчива работа на плазмата с високо равнище на задържане в продължение на 403 секунди, което е основна стъпка към създаването на настоящ реактор за термоядрен синтез.

В качеството на гориво в китайския токамак EAST се употребяват газовете водород и деутерий, които се нагряват до температури над стотици милиони градуси по Целзий

Пробивът, реализиран след повече от 120 000 тествания, е съвсем четири пъти по-голям от предходния връх на изкуственото слънце – 1056 секунди, само че при доста по-ниска температура на плазмата.

Крайната цел на EAST, основан в Института по физика на плазмата към Китайската академия на науките (ASIPP) в Хефей, е да сътвори нуклеарен синтез, сходен на този, който протича в Слънцето.

Директорът на ASIPP Сун Юнтао съобщи, че най-важното значение на новия пробив е режимът на високо задържане на плазмата, при който температурата и плътността на частиците доста се покачват, което поставя солидна основа за повишение успеваемостта на производството на електрическа енергия от бъдещите термоядрени електроцентрали и за понижаване на експлоатационните им разноски.

Да си напомним, че казусът със задържането на плътната гореща плазма за много дълго време е в действителност главният проблем в тази промишленост. Но съвсем толкоз значимо е и съотношението сред вложената и получената сила, а до момента не е имало огромни пробиви.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР