На 10 ноември се навършват 35 години от 10 ноември.

...
На 10 ноември се навършват 35 години от 10 ноември.
Коментари Харесай

35 г. от свалянето на Тодор Живков: Разказ на участници от двете страни на барикадата

На 10 ноември се навършват 35 години от 10 ноември. През 1989 година Тодор Живков е свален от власт. Ден откакто Берлинската стена рухва. България стартира трудно да раздира оковите на траялият близо половин век тоталитарен режим в опита си да се завърне в европейското семейство на свободата.

По тематиката приказват двама души, които са стояли алегорично един против различен на барикадата на историческите промени - началникът на шести отдел на Шесто ръководство на " Държавна сигурност " Димитър Иванов и Димитър Луджев, който преди 1989 година, е част от неофициалните организации, а по-късно беше вицепремиер в кабинета на Димитър Попов.

10 ноември 1989 година Денят е петък. Провежда се пленум на Централен комитет на Българска комунистическа партия. По улиците на София нищо не предвещава, че това ще бъде повратен миг. Една цяла ера скоро ще завърши. А всичко стартира от Берлин, където хиляди германци стартират да унищожават стената - знак на Желязната завеса сред Изтока и Запада.

Преди 1989 година  Димитър Луджев работи в Института по история към Българска академия на науките. Включва се в една от първите дисидентски организации Клуба за публичност и преустрояване.  " Коментирахме, че щом има такива събития се случват в Германия, то същото ще се случи и в България ", споделя той, съобщи NOVA.

Димитър Иванов е шеф на шести отдел на Шесто ръководство на Държавна сигурност. Този отдел се занимава с корупцията и моралното разлагане в администрацията и партийната номенклатура.  

" След 9 ноември 1989 година нещата са станали радикално разнообразни. Самата " офанзива " на Берлинската стана и на границата сред западен и източен Берлин стана ненадейно, случайно. Службите за сигурност от социалистическия лагер работиха в сътрудничество  на основата на взаимни контракти за подкрепяне, всички свързани с Комитет за Държавна сигурност (на СССР) ", споделя той.

" Имаше два казуса, които будеха гражданско неодобрение и бяха ядрото, към което се образуваха някакви групи. Индивидуалните права и свободи като правото за пътешестване зад граница, обществена рецензия на централното и локални управления. Както и проблемите, свързани с опазването на околната среда. Недоволството изпод, се съчета с поддръжка от горната страна. За първи път в Народното събрание имаше двама души, които гласоподаваха " срещу ". Това бяха Светлин Русев и Нешка Робева ", посочва още Димитър Иванов.

Според Димитър Луджев основаните през 1988 година цивилен придвижвания са имали силата и достолепието обществено да подлагат на критика режима на Живков и да отстояват концепциите за независимост и цивилен права. " По това време това беше доста значимо ", споделя още той.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР