На 1 ноември 2020г, в Деня на Будителите клуб Отворено

...
На 1 ноември 2020г, в Деня на Будителите клуб Отворено
Коментари Харесай

Във Варна учредиха годишна награда “Георги Живков - будителят за просвещение

 На 1 ноември 2020г, в Деня на Будителите клуб Отворено общество Варна и другари учредиха годишна премия “Георги Живков - будителят за просвещение ", заяви Елена Бангиева.

Наградата ще се връчва всяка година на  българи и/или варненци, които са съдействали за продължение на делото му.  

Георги Живков (1844-1899) - е роден в Търново в фамилията на търговеца Атанас Басмаджията. Той е брат на просветния деятел Никола Живков, създател на химна “Шуми Марица ", сестра му – Виктория Живкова (Вела Благоева) – е била учителка и е преподавала в Девическата гимназия Варна. Живков e участник в Априлското въстание, сподвижник на Стефан Стамболов.

 Той е първият шеф на Варненската девическа гимназия. През 1885 година е ръководител на Варненската книжовна тайфа, която е прототип на библиотеката в града.    

По негова самодейност като министър на националното просвещение се строи постройката на Варненската Девическата гимназия Мария Луиза - Първото учебно заведение в България, основано по европейски модел. Тя се построява от 1893 до 1900 на мястото на някогашните турски казарми, като е изцяло обзаведена и открита за образователната 1898/1899г. Проектът за постройката е възложен от белгийския образован министър и развъртян от проектант Петко Момчилов.

Като министър на националното просвещение в държавното управление на Стефан Стамболов, /август 1887 - ноември 1893г./ Георги Живков  е създател и вносител на значими закони:

Закон за националното просвещение,

Закон за висшето учебно заведение, с който се поставя началото на висшето обучение в България.

Закон за търсене на старини и съдействие научните и книжовни предприятия,

Правилник на учебните инспектори,

Закон за пенсиите на учителите.

Започва да издава “Сборник за национални умотворения, просвета и книжнина ", в първите три тома на който се печата Вазовия шедьовър " Под игото ", както и списанието “Български обзор ".

За него Ив. Церов написа: " Като министър Живков се яви човек на делото и като всеки същински деятел и огромен държавник, работи без звук и хвалби, само че остави най-обилни плодове в просветното строителство и цялата ни духовна просвета ".

Докато Георги Живков е министър на просвещението се построяват най-вече общински учебни здания, лечебни заведения, читалища в цялата страна със средства от държавния бюджет. Той споделя: " Нека се знае, че когато видях да се отреждат големи държавни постройки, настоях да стартира издигането на красиви по архитектура учебни здания, тъй като имено те са очевидци за нашата просвета ".

На 06 май 1893г. влиятелното френско издание La REVUE DIPLOMATIQUE показва на челната си страница тогавашния министър на просвещението Георги Живков.

" Както доста пъти сме го отбелязвали на тези страници, точно в региона на просвещението дейностите на българското държавно управление са най-решителни и най-полезни. И в случай че великите каузи съвсем постоянно намират нужните хора, които да ги извършат, то това така постоянно потвърждавано предписание и в тази ситуация няма никакво изключение. Страстното старание на българските ръководещи в делото на просвещението на всички равнища откри бранител в лицето на Георги Живков. Адвокат ли е? Не. Ако във Франция тогата отваря порти към всяко занятие - и то изцяло целесъобразно заради качествата, които допуска и които изисква - в тези нови земи експертите са желани заради доверието, което внушават и пристрастеността, с която се заемат да реформират минусите, от които евентуално са страдали “.

Георги Живков горещо обича Варна. През 1898 година той споделя пред своя другар Иван Церов: “Жадувам в този момент единствено едно – още веднъж да се върна във Варна, да си построя една скромна къща против Девическата гимназия, с цел да се любувам на постройката, на преподавателите, на възпитаниците… ".

Тази фантазия обаче остава неосъществена. През пролетта на идната 1899 година Георги Живков умира на 55-годишна възраст. Остава споменът за този незабравим човек и откровено обичащ Варна.

В най-активните си години Будителят за просвещение е бил мотор за основаването на десетки просветителни, културни и здравни институции като:

Георги Живков е основал Варненската книжовна дружинка, правоприемник на която е Регионалната Библиотека “Пенчо Славейков ", притежаваща най красивият и удобен план за Библиотека в България, която не се строи.

Георги Живков е първият шеф на Девическата гимназия Варна и главният мотор за  построяването на най красивото и практично учебно заведение на Балканския полуостров за целия интервал 1899-1978г. Децата от наследницата на Девическата гимназия - МГ доктор Петър Берон не го посрамиха. Макар 42 години без лична постройка, за която има абстрактен план, през 2019г те са най положителното учебно заведение на България в главния курс. И едни най-талантливите деца на Варна към момента се надяват.

Като министър просвещението Георги Живков е мотор за построяването на 1672 учебни заведения и 32 лечебни заведения в България. Там някъде е положен духът на модерната медицина във Варна и на новите варненски планове за медицина от 21 век.     

Навярно Иван Церов гледайки Георги Живковата Девическа гимназия се е зарекъл и 1921г е стимулирал жителите за създаване на  Варненския Общински професионален спектакъл.

Оставил вярата делото му да бъде продължено!

 
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР