Рамазан Байрам е! Мюсюлманите в цял свят се помиряват. Честит празник!
Мюсюлманите в целия свят празнуват през днешния ден свещения празник Рамазан Байрам, с който завършват едномесечните пости.
Това е един от петте стълба на исляма, основите на религията, заветен за всеки мохамеданин. Другите четири стълба са петкратна ежедневна молитва (намаз), самопризнание, че няма различен Бог с изключение на Аллах (шахада), поклонение в Мека (хадж) и годишен наложителна лепта (закат).
Мюсюлманският календар се основава на лунния календар, тъй че началната и крайната дата на Рамадан се трансформират всяка година.
През 2024 година свещеният месец стартира на 11 март и приключва на 9 април По залез слънце в нощта на 10 април вярващите честват празника на разговяването.
Мюсюлманите стартират да се приготвят авансово за Рамазана: прави се изцяло разчистване на къщата и двора, хората подготвят празнични ястия и най-хубавите тоалети. Даването на лепта се смята за наложителен обред. Това компенсира грешките, които човек може да е направил по време на гладуването. В този случай вярващите жертват или пари, или храна.
Според традицията след утринната молитва мюсюлманите се поздравяват, посещават родителите и по-възрастните си родственици, засвидетелстват им своето почитание, като им целуват ръка, желаят амнистия и се сдобряват.
Децата се подаряват с дребни пари и лакомства. Посещават се и гробищата, където вярващите четат заупокойни молебствия за мъртвите си родственици.
Рамадан е част от календарите на античните араби. Името на свещения месец произлиза от арабския корен рамида или ар-рамад, което значи изпепеляваща топлота.
Мюсюлманите имат вяра, че през 610 година сл. Хр., архангел Джибрил се явил на пророка Мохамед и му разкрил Корана - свещена книга в исляма. Смята се, че това събитие (Откровение Laylat Al Qadar - Нощта на силата) - се е случило по време на Рамадан.
През този месец мюсюлманите съблюдават уголемен пост (саум), като метод да отбележат първото признание от Корана за пророка Мохамед.
Коранът се състои от 114 глави, които се одобряват за директни думи на Аллах. Хадисите или разказите за мислите и делата на пророка Мохамед от неговите сподвижници, допълват свещеното писание. Заедно, те образуват религиозните текстове на исляма.
По време на Рамадан мюсюлманите се стремят към духовно израстване и създаване на по-силна връзка с Аллах. Постигат това като се въздържат от изразходване на храна от зазоряване до залез, приемане на течности, пушене и полови отношения; посредством декламиране на тестванията на Корана, възпиране от греховно държание (клюки, неистини, вражди и сбивания), което може да анулира премията от говеенето; във всичките си дейности би трябвало да са безкористни.
След последния ден на Рамадан мюсюлманите честват края му с Ид ал-Фитр – букв. Празник на нарушаването на поста, който стартира с общи молебствия призори.
През трите празнични дни участниците се събират, с цел да се помолят, да ядат, да разменят дарове и да отдадат респект на умрелите родственици. В някои градове се провеждат карнавали и огромни молитвени събирания.
Но на първо място, духът на тази вековна традиция си остава време за отдаване на Бога и духовно израстване.
Празникът се празнува от 624 година Той няма непрекъсната дата, защото хиджра всъщност е лунен календар, отчитащ тъкмо 12 обиколки на Луната към Земята и има 354 дни. (33 години по хиджра съставляват 32 слънчеви години.)
На Рамазан Байрам обичайно на трапезата се сервират бонбони и доста разнообразни сладкиши.
Навръх празника се подготвят изобилни трапези с баници, мекици, пилаф, саралии, халва. Тъй като вярващите се гощават със сладкиши и бонбони, празникът е прочут още като Шекер Байрам.
Най-усърдно се пости в последния ден на месец Рамазан - Арифе. Това е предварителен ден преди празника и за вярващите има най-голяма берекет.
В последния ден на Рамазан се дава фитре (милостиня) на небогати хора и сираци.
Честит празник!