Ню Делхи, Индия – Седнал пред дома си в тясна уличка в столицата на Индия, Мохамад Ваджид разказва за убийството на 22-годишния си син на телевизионен журналист.
Вътре четирите сестри на Мохамад Исхак изглеждат навъсени, докато се скупчват в слабо осветената си къща в района Сундар Нагри в Ню Делхи в сряда.
Продължавайте да четете
списък от 4 елемента „Разбит“: мюсюлмански инженер, убит от тълпа в джамия в индийския МахаращраДесет затвора в индийския Джаркханд за линчуване на мюсюлманин през 2019 г.„Беше рожденият му ден“: мюсюлманин линчуван заради говеждо месо в западна ИндияАнтимюсюлманската реч на омразата в Индия нараства около изборите, се казва в докладакрай на списъка„Загубих всичко“, каза бащата на Исхак Абдул Ваджид пред Ал Джазира, докато очите му се напълниха със сълзи и гласът му се пречупи.
Около 5 часа сутринта във вторник тълпа завърза Исхак за железен прът с кожен колан и го преби безмилостно по подозрение, че е откраднал „прасад“ или ритуален дар по време на молитвено събитие, организирано от индусите в района за да наблюдаваме фестивала Ganesh Chaturthi.
Събитието се проведе на три платна от къщата на Исхак в района на Сундер Нагри в индийската столица.
„Синът ми беше убит, защото яде прасад“, каза 60-годишният Ваджид. „Тези, които убиха сина ми, сметнаха за обидно, че мюсюлманин е докоснал техния прасад.“
Уаджид, който продава зеленчуци в количка, каза, че клиентите му индуси често му предлагат прасад и той го приема, без да се замисли. „Прасад е дар от бхагван или Аллах. Не го отказвам.”
Убит „заради вземане на банан“
Сестрата на Исхак, Узма, каза пред Ал Джазира, че нейният брат е бил линчуван „защото е взел банан“ и тълпата го е оставила вързан за стълба след бруталното нападение.
„Ноктите му бяха счупени, някои извадени и пръстите му бяха с порезни рани. Той беше брутално бит, защото беше мюсюлманин”, каза тя. „Той не можеше да говори и състоянието му беше критично.“
Узма каза, че Исхак е намерен да лежи на пътя от момче от техния квартал, което го е взело и го е довело вкъщи. Той почина от нараняванията си няколко часа по-късно в дома си.
Семейството на Исхак каза, че не са го закарали в болница. От полицията казаха, че са били информирани за инцидента след смъртта му.
Тъй като видеоклипът на нападението стана вирусен в социалните медии, хората поискаха действия от полицията, която регистрира случай на убийство и арестува шестима души.
„Първоначалното разследване установи, че група мъже са го спрели по подозрение, че е крадец, след което са го вързали и набили.“ Джой Н Тирки, полицейски служител в района, каза във видео изявление.
Според съседите Исхак е бил с умствени проблеми. „Той беше просто момче, което не нарани никого“, каза пред Ал Джазира шофьорът на авторикша Мохамад Салем, който живее в същата лента.
Той каза, че Исхак ще помогне на всички в платното да носят товара си. „Той беше добро момче. Той никога не е казвал не. Щяхме да му платим 20 или 50 рупии за работата.“
Ваджид иска справедливост за убийството на единствения му син.
„Засега сме доволни от действията на полицията, но искаме мъжете, които убиха сина ми, да получат същата съдба“, каза той.
Нападенията и мафиотските линчувания, главно на мюсюлмани, нарастват в Индия, откакто през 2014 г. дясната Bharatiya Janata Party (BJP) на премиера Нарендра Моди дойде на власт. Правителството отрича обвинението.
Десетки мюсюлмани бяха линчувани или нападнати от крайнодесни хиндуистки тълпи по подозрение, че убиват крави, чието клане е забранено в повечето индийски щати, тъй като някои индуси смятат кравите за свещени.
Шарджил Усмани, базиран в Ню Делхи мюсюлмански студентски активист, каза, че линчуването на Исхак разкрива „тъмна реалност за промяна в начина, по който част от индуисткото общество практикува своята религия“.
„Линчуването на мюсюлманин се е превърнало в ритуал и това е нещо, за което индуистките лидери трябва да помислят“, каза той.
Бано, който носи едно име и живее в къщата срещу тази на Ваджид, каза пред Ал Джазира, че нито един политик не е посещавал семейството досега.
„Те са бедни хора. Трябва да им се помогне, но знаем, че никой няма да дойде, защото сме мюсюлмани“, каза тя.
Допълнителен доклад от Sameer Mushtaq
Източник: Ал Джазира