МВР: Двама загинали и 19 ранени при пътни инциденти за денонощие

...
Министерството на вътрешните работи (МВР) обяви, че през изминалото денонощие,
Коментари Харесай

Министерството на вътрешните работи (МВР) обяви, че през изминалото денонощие, приключило на 19 май 2026 година, на територията на страната са регистрирани 20 тежки пътнотранспортни произшествия. В резултат на тези инциденти двама души са загинали, а други 19 са получили различни наранявания.

Статистика за изминалото денонощие

Според официалните данни на МВР, общо 20 тежки пътнотранспортни произшествия са се случили по пътищата на България в рамките на последните 24 часа. При тези инциденти са установени два смъртни случая. Броят на ранените лица достига 19, като някои от тях са с тежки травми и са хоспитализирани за лечение. Статистиката подчертава продължаващата необходимост от повишено внимание и спазване на правилата за движение по пътищата.

Месечна и годишна равносметка

Анализът на пътната обстановка от началото на месец май 2026 година до 19 май показва тревожна тенденция. За този период са регистрирани общо 350 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 25 души, а ранените са над 400. В сравнение със същия период на предходната година, се отчита ръст както на броя на инцидентите, така и на броя на жертвите и пострадалите. От началото на 2026 година досега, общият брой на тежките катастрофи надхвърля 2500, със 180 загинали и над 3000 ранени. Тези данни сочат към сериозно влошаване на пътната безопасност на национално ниво и изискват засилени мерки от страна на компетентните органи.

Причини и превенция

Основните причини за възникване на пътнотранспортни произшествия остават високата скорост, несъобразена с пътните условия, отнемането на предимство, неправилните маневри и шофирането под въздействието на алкохол или наркотични вещества. Разсейването на водачите, включително използването на мобилни телефони по време на шофиране, също допринася за значителен брой инциденти. МВР и други институции редовно провеждат кампании за превенция и контрол, насочени към намаляване на тези рискови фактори. Засиленото полицейско присъствие по основните пътни артерии и контролът за спазване на Закона за движение по пътищата са част от мерките за подобряване на безопасността.

Призиви за повишено внимание

От Министерството на вътрешните работи отново отправят призив към всички участници в движението – водачи, пешеходци и велосипедисти – да бъдат изключително внимателни и отговорни. Подчертава се значението на спазването на ограниченията на скоростта, използването на предпазни колани и детски столчета, както и избягването на шофиране след употреба на алкохол. Целта е да се минимизира рискът от тежки инциденти и да се опази човешкият живот и здраве по пътищата на страната.
Източник: novini247.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР