18 научни факта за човешкия мозък
Мозъкът е удивителна машинка. Може да ни помогне да покорим всеки връзка, да сбъднем най-съкровените си фантазии и реализираме и най-високата цел. И въпреки всичко, в случай че желаеме да реализираме, всичко това би трябвало да знаем по какъв начин работи.
1. Мозъкът съдържа половин вселена от дребни компютри
Мозъците ни имат сред 86 милиарда и 100 милиарда неврони – кафези, които предават сигнали в мозъка. Това е към половината от звездите в Млечния път. Невроните ни оказват помощ да учим нови неща и да се развиваме всеки ден.
2. За мозъка ни няма разлика сред действителност и въображение
Мозъкът реагира на всяка мисъл и не разграничава обстоятелствата от фантазиите. Ето за какво хората, които гледат на света през розови очила, се усещат по-щастливи, и ето за какво организмът приема плацебото като същинско лекарство.
3. Мозъкът основава нови неврони непрестанно
Докато детето се развива в утробата на майката, мозъкът му основава неврони със скорост 250,000 неврона за минута. След раждането този развой се забавя, само че продължава през целия живот на индивида.
4. Умствената работа не изморява мозъка
Чувството за умствена отмалялост е резултат от нашите страсти. Съставът на кръвта, протичаща през мозъка по време на дейна работа остава неизменен. За разлика от кръвта във вените на човек, който е работил физическа работа, се трансформира доста.
5. Мозъкът разхищава сила
Мозъкът съдържа кръвоносни съдове с обща дължина над 600 километра и употребява към 20% от общата сила на тялото и признатия О2. Взаимодействието сред електроните генерира към 25 вата електричество – задоволително, с цел да зареди дребна електрическа крушка.
6. Обикновено мозъкът работи автоматизирано
Повече от половината от днешните ни мисли са от през вчерашния ден. Ето за какво е толкоз мъчно песимистите да трансформират погледа си към света. Те безусловно би трябвало да „ прочистят “ мозъка си и да го накарат да реагира на позитивни тласъци по-често.
7. Мозъкът ненавижда диетите
На пръв взор мозъкът като че ли съдържа много ненужно пространство – към 60% мазнини или 73% вода. Всъщност това е извънредно значимо за потреблението на цялата сила. Дехидратация от единствено 2% пречи на вниманието и паметта и мозъчните кафези, които имат потребност от сила, стартират да изяждат други мозъчни кафези. По тази причина имаме потребност от храна и отмора, с цел да може мозъкът ни да употребява цялостния си капацитет. Хранете се здравословно и пийте задоволително вода.
8. Виждаме това, за което мислим
Ако си мечтаем за странствуване в Париж, ще виждаме напомняния за града на всички места към себе си. Ако мислим неприятни неща за себе си, ще виждаме потвърждения на всяка крачка. Променете мислите си и вижте към себе си една малко по-различна действителност.
9. Областите в мозъка са по едно и също време профилирани и многостранни
Вероятно си чувал, че избрани области в мозъка ти управляват избрани действия. Въпреки това, това разделяне на дейностите не е написано на камък. Много от мозъчните ни процеси включват няколко области в мозъка, които си взаимодействат. Когато една област е засегната, останалите могат да изземат функционалностите й. Някои пациенти, на които половината мозък е оперативно отстранен, съумяват да действат без обилни промени. С други думи, мозъкът е като пъзел с доста части. Всяко от тях извършва разнообразни функционалности. Дори да махнем някои от частите, към момента ще виждаме огромната картина.