МОСВ: Снимки сочат, че не се очаква замърсяване на българските брегове след петролния разлив
Министерство на околната среда и водите заяви, че получените сателитни изображения, оценени от Центъра за интегрирано ръководство и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ „ Н. Й. Вапцаров “, демонстрират, че не се чака замърсяване на българските крайбрежията на Черно море след петролния разлив край Керченския пролив.
Доц. Николай Вълчев, експерт по хидродинамика от Българска академия на науките, изясни: „ В интервала от началото на разлива до 18 декември заради мощния вятър, който духаше от западната четвърт, в акваторията директно южно от входа на Керченския пролив се образува стабилно крайбрежно течение с източна посока. Това докара до разпространяването на нефтените замърсители в тясна акватория в североизточната част на басейна. При достигането на бариерната Бугазкая коса течението се разделя на два клона, чието разпространяване следва бреговия силует.
Първият клон се отклонява на Север и връща водите към протока, а вторият – по-интензивният, се популяризира на Юг-югоизток. Това изяснява разпознатите нефтени замърсявания по крайбрежията на Анапа, а по непотвърдени данни, обявени от maritime.bg – и малко по-южно по крайбрежието на Памятная Доска Защитникам. Понастоящем вятърът в района отслабва и се преориентира от Юг. "
Той подчерта още, че настоящата прогноза на Черноморския център за мониторинг и прогнози сочи сензитивно понижаване на интензивността на източния транспорт, като в зоната на първичния разлив се чакат слаби течения със северна до северозападна посока.
И добави, че тази обстановка ще благоприятства задържането на вероятно постъпващи нови замърсители при входа на Керченския пролив. Теченията наоколо до акваторията на бариерната Бугазкая коса и Анапа също ще сменят посоката си на Северозапад, което допуска разпространяването на замърсяването да се ограничи в посока Новоросийск. ”