МОН отговори на кървавото писмо на синоптиците до Киро Харварда

...
МОН отговори на кървавото писмо на синоптиците до Киро Харварда
Коментари Харесай

МОН отговори на кървавото писмо на синоптиците до Киро Харварда за рокадата към МОСВ

МОН отговори на кървавото писмо на синоптиците до Киро Харварда за рокадата към Министерство на околната среда и водите. Това стана, откакто неодобрение ескалира в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Служителите са подготвени да спрат прогнозата за времето в символ на митинг. Причината е решение на Министерския съвет, с което институтът се мести в Министерството на околната и среда и водите.

По мотив проблема от НИХМ излязоха с отворено писмо до премиера Кирил Петков.

" Защо Правителството трансферира Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите с плана за закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г, макар трите извънредно сполучливи за Института години след излизането му от състава на Българска академия на науките и прекосяването му към МОН? Прозрачно ли е взето решението за прекосяване на Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите? ", питат от Национален институт по метеорология и хидрология.
свързани новини5166на 21.06.2018
Публикуваме цялостния текст на писмото:

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТКОВ,

Ние, работещите в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), имаме следните въпроси към Вас:

1.Защо Правителството трансферира Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите с плана за закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г, макар трите извънредно сполучливи за Института години след излизането му от състава на Българска академия на науките и прекосяването му към МОН?

2. Прозрачно ли е взето решението за прекосяване на Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите?

3. Смятате ли, че може да извършите заявената от Правителството смяна, без присъединяване на водещите специалисти в съответната област?

4. Знаете ли, че на 06.01.2022 година сме подали писмо до Вас, и министрите Василев, Сандов и Денков, подписано от всички управителни органи в Национален институт по метеорология и хидрология и подкрепено (с подписи) от 97% от работещите във всички структури на Национален институт по метеорология и хидрология в страната? Запознахте ли се с причините ни срещу това пренасяне? (Откъс от Стенограма от съвещание на Министерски съвет от 30.12.2021 година и Писмо от Национален институт по метеорология и хидрология от 06.01.2022 година по отношение на предложение на министър Денков за прекачване на Института от МОН към МОСВ)

5. Ясни ли са Ви действителните претекстове на министър, учен от Българска академия на науките, Н. Денков за това предпочитание да „ извади “ една национална научна организация с 132-годишна история от министерство на науката и да я трансферира към едно от осемте министерства, които обслужва с научни артикули? Знаете ли, че той в никакъв случай не е стъпвал в Национален институт по метеорология и хидрология и нито един път не се е срещал с управлението на Национален институт по метеорология и хидрология от назначението му за длъжностен министър до момента?

6. Знаете ли, че с отпадането на правото на делегиран бюджет и образуване на временен излишък за Национален институт по метеорология и хидрология в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 година в реалност ни се лишава опцията за присъединяване в интернационалните и национални научни планове и стратегии и да получаваме средства по тях? Чий е този „ пропуск “?

МОН също излезе с позиция по проблема. Ето какво написа просветителното министерство:

МЯСТОТО НА Национален институт по метеорология и хидрология Е ТАМ, КЪДЕТО съдебна експертиза ИЗПОЛЗВА НЕГОВАТА ЕКСПЕРТИЗА

Системното място на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е там, където се употребява неговата експертиза. Това е на първо място, само че освен Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Така министърът на образованието и науката акад. Николай Денков разяснява предлагането Национален институт по метеорология и хидрология да излезе от системата на Министерството на образованието и науката (МОН).

По закон МОН би трябвало да задава общите политики за развиване на образованието и научната активност в България и да бъде равноотдалечено от всички научни институти. Към момента, с изключение на Национален институт по метеорология и хидрология, всички институти са или към други организации като университетите, Българската академия на науките, Селскостопанската академия, или към други министерства. Например Националният център по заразни и паразитни заболявания е към Министерството на здравеопазването, а Институтът по защита „ Проф. Цветан Лазаров “ – към Министерството на защитата.

Прехвърлянето на Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите е поискано на 16 юли 2021 година от тогавашния министър на околната среда и водите Асен Личев. В писмото си до МОН той излага в детайли своите претекстове: „ Законът за водите основава директни отговорности за Национален институт по метеорология и хидрология и дефинира Национален институт по метеорология и хидрология като субекта, извършващ количествения мониторинг на преваляванията, подземните и повърхностните води, в това число наносния отток…Посочената активност е директно обвързвана с пълномощията на министъра на околната среда и водите по ръководство на водите на национално ниво… Допълнително, активността на Национален институт по метеорология и хидрология е от извънредно значение за поддържането на националната мрежа за мониторинг на подземните води, част от Националната система за мониторинг на околната среда. “ Министър Личев показва още, че смяната ще увеличи успеваемостта и ще усъвършенства организацията по реализиране на мониторинга, ще усъвършенства крайния резултат при създаване на стратегически и програмни документи, директно свързани с ръководството на водите. „ Промяната ще докара и до понижаване на административния запас, директно обвързван с обезпечаване на връзката и обмена на данни при реализиране на мониторинга на водите “, се споделя в писмото до МОН.

Министър Асен Личев предложи Национален институт по метеорология и хидрология да бъде трансфериран от МОН към Министерство на околната среда и водите още при актуализацията на държавния бюджет през предходната есен. Тогава се реши, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 година, посочи министър Денков. Той означи, че няма забележки към работата на института: „ Всички виждаме, че те са доста дейни, използваме техните резултати. “

Акад. Денков акцентира, че МОН в никакъв случай не е предложило смяна в статута на Национален институт по метеорология и хидрология във връзка с неговото финансиране. Дали един институт е под шапката за едно или друго министерство, по никакъв метод не трансформира неговата опция да кандидатства за научни планове.

Министърът е подготвен да разисква къде е най-хубавото място на института. „ Този диалог ще се организира на държавно ниво, тъй като има разнообразни благоприятни условия “, сподели акад. Денков.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР