Можело да се комбинира и с машините, и с хартиените

...
Можело да се комбинира и с машините, и с хартиените
Коментари Харесай

Обявяват поръчка за е-гласуване

Можело да се комбинира и с машините, и с хартиените бюлетини
Според специалисти без налична и сигурна електронна идентификация не трябва да се бърза с този тип избор

Има план за 1,25 млн. лв.

Обществена поръчка за реализатор на отдалечено електронно гласоподаване се чака да разгласи Министерството на електронното ръководство след Великден, научи “Труд” от членове на Централната изборна комисия (ЦИК). Идеята е в началото този вид гласоподаване да се вкара пробно, както беше с машинния избор.

В ЦИК са получили 145 страници техническо задание по идната социална поръчка. От министерството на е-управлението обяснили, че от 2019 година има план на стойност 1,25 млн. лева за въвеждане на е-гласуване. Този избор е очакван в преходните и заключителни разпореждания (параграф 145, който е в действие от 12.03.1019 г.) на Изборния кодекс.

“Труд” попита някогашния началник на Държавната организация “Електронно управление” и някогашен министър на превоза и осведомителните технологии Росен Желязков за плана за е-гласуване, както и по кое време ще бъде въведено. “Докато няма система за сигурна и налична е-идентификация, не трябва да се опитва с отдалечено електронно гласуване”, безапелационен бе той. Росен Желязков изясни, че е-идентификацията може да бъде обяснена като електронно ЕГН. Той бе безапелационен, че електронният автограф не трябва да се употребява за гласоподаване.

Министърът на електронното ръководство Божидар Божанов през днешния ден заяви, че се създава цялостна система за отдалечено електронно гласоподаване. “Тя няма да се употребява незабавно, може пилотно единствено, с цел да имаме задоволително дълъг интервал на опити и проби. Няма да бъде внедрена за идващите избори - прекомерно скоро е” - разяснява Божанов.

Той акцентира, че отдалеченото е-гласуване може да се комбинира и с машинен, и с книжен избор и не пречи на нито един от останалите типове. “Хакерските офанзиви в отдалеченото гласоподаване са по-малкият проблем - има задоволително криптографски системи, които подсигуряват отбрана от тях. По-трудно е да подсигуряваме, че хората, които гласоподават, нямат вирус в личния им компютър, който да промени гласа им”, разяснява Божанов.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР