Може ли умът да се опише под формата на компютърна

...
Може ли умът да се опише под формата на компютърна
Коментари Харесай

Уинстън Еуърт: човешкият интелект не може да се вмести в компютърните алгоритми

Може ли мозъкът да се опише под формата на компютърна стратегия? Информатикът Уинстън Еуърт счита, че част от човешкото мислене в действителност е алгоритмично, само че това не потвърждава материалистичния мироглед за интелекта. В неотдавнашния подкаст на изданието Mind Matters той разиска своята позиция в книгата Minding the Brain (Discovery Institute Press, 2023 г.), в която преглежда изчислителната природа на мисленето и нейните метафизичен последствия.

Еуърт стартира кариерата си с проучване на компютърни симулации на еволюцията, само че вижда, че в тях са заложени по-скоро интелектуални подсказки, в сравнение с безредни естествени процеси. Това го кара да се замисли: в случай че даже еволюцията е сложна за моделиране без намесата на разсъдъка, може ли човешкото мислене напълно да се сведе до компютърни логаритми?

Той обособява две равнища на разсъдъка: индивидуален опит (феноменално съзнание) и рационално мислене (логика, разбор, изчисления). Второто равнище, съгласно него, в действителност наподобява на комплициран логаритъм. Но точно субективният опит остава една неразгадана тайнственост.

За да илюстрира концепциите си, Еуърт се базира на стпп-проблема (halting problem) на Тюринг – потвърдения факт, че е невероятно да се сътвори повсеместен логаритъм, който да може да дефинира за заложена случайна компютърна стратегия и входните данни за нея, дали тя в миналото ще завърши своята работа или ще работи безпределно доста време. Той твърди, че човешкият разум е изправен пред сходни ограничавания: ние решаваме някои проблеми, само че сме безсилни пред други.

Това изобретение има значими последствия за изкуствения разсъдък. Дори в случай че изкуственият разсъдък се научи да имитира човешките когнитивни процеси, той въпреки всичко ще остане в рамките на изчислителните закони. Машините, без значение какъв брой са усъвършенствани, не могат да излязат отвън рамките на своите логаритми.

Освен това Еуърт обръща внимание на явлението „ теологична конфигурация “ в науката: доста еволюционни симулации и ИИ системи не работят без авансово избрани цели. Това оспорва визията за интелекта като инцидентен артикул на еволюцията.

Тези хрумвания оспорват обичайните материалистически възгледи за съзнанието. В идващите полемики Еуърт възнамерява да продължи да изследва по какъв начин неговите теории се отнасят към развиването на изкуствения разсъдък и природата на интелекта.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР