Благомир Коцев с неадекватни обяснения и оправдания за "незаконния град" край Варна
Мога да кажа, че това, което се споделя – че е имало скришен град и необятно затворени очи – може да е правилно за някои институции, само че сигурно не е правилно за мен, твърди варненският кмет
Хората, които са купили парцели в " тайния град " на КУБ край Варна, са жертва на една огромна скица. Това разяснява варненският кмет Благомир Коцев в изявление за Българска национална телевизия през днешния ден. Той уточни още, че ще бъдат издадени актове за срутване на постройките, " тъй като това споделя законът ". Но допусна, че процедурата ще бъде атакувана в съда. " Няма да дойдат на следващия ден багерите, само че позволявам, че ще сте стигне до събиране "
По неговите думи чиновници на община Варна и други контролни органи не са били допускани до противозаконния градеж край Варна, прочут като „ тайния град “, а част от проверяващите са се страхували да влизат в региона. Проверяващите са срещнали защита, огради и опозиция при опитите си да извършат надзор на място, а след това е била потърсена помощ от полицията и жандармерията.
Коцев акцентира, че въпросът с противозаконния град край Варна е бездънен и сложен, а хронологията на дейностите на институциите би трябвало деликатно да бъде проследена. По думите му общината е била наясно със случая и е предприемала дейности, само че е срещала спънки при инспекциите на място. Коцев разяснява изказванията, че противозаконното строителство е било позволено поради безучастие на институциите.
„ Мога да кажа, че това, което се споделя – че е имало скришен град и необятно затворени очи – може да е правилно за някои институции, само че сигурно не е правилно за мен. Аз сигурно съм бил с необятно отворени очи, тъй като съм осведомен със събитията и по какъв начин те започват. Това дали някой в строителния надзор е бил със затворени очи – не знам, и дали се е опитвал да затваря моите – допустимо е. И поради това се стигна до въпросните уволнения. Хронологията е доста значима да се наблюдава, с цел да знаем какво се е случило. “
Коцев изясни още какви дейности са били подхванати след първите сигнали.
„ Първите сигнали за нелегално строителство и сеч в горите на Златни пясъци са от 6 юни 2024 година, които са изпратени до регион „ Приморски “. Район „ Приморски “ е най-големият регион във Варна, който си има кмет и личен строителен надзор. В техните пълномощия е те да работят, да отидат на място и да открият противозаконното строителство и те са го създали. Установили са, че към този миг има 11 градежа, които са в ход. Те стартират да работят по издаването на актовете за нелегално строителство. “
По думите му при следваща инспекция са били открити още противозаконни обекти.
„ На 3 февруари 2025 година отива повторна инспекция от РНСК. Установени са още 4 противозаконни къщи и стават 15 към оня миг. Район „ Приморски “ работи и издава съответните документи. След инспекцията се прави взаимна инспекция сред Община Варна и регион „ Приморски “, което довежда до ясното схващане на общината, че те не се позволяват. Има охранители, които не ги позволяват да извършат тази взаимна инспекция. В този миг нашият строителен надзор изисква цялата кореспонденция в огромна община и тя стартира да работи по нея. Тогава са почнали да се основават тези актове по тези 15 противозаконни постройки и е почнал един пинг-понг сред институциите. “
Коцев изясни и за какво строителството е продължало през този интервал.
„ За да спре строителството, би трябвало да бъде издадена заповед за прекъсване на строителството. Заповедите за прекъсване на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година. От февруари-март 2025 до септември 2025 година това е пътят, който е извървян за прекъсване на първите здания там. “
По думите му институциите са срещнали сериозна опозиция при опитите да извършат инспекции на място.
„ В края на 2025 и началото на 2026 година отиват следващи инспекции. На 25 март отиват доста институции – РНСК, строителен надзор на регион „ Приморски “, на огромна община, горските служби – и се пробват да влязат в тази зона. Оказва се, че има охрани, които не позволяват да влезе нито една институция към този миг. Това е по разкази на нашите чиновници. След което те желаят спомагателна поддръжка от полицията и жандармерията, явно са били уплашени от това, което се случва. Идва жандармерия и се пробва да влезе и органите да могат да осъществят съответния надзор и списък на постройките. “
Според Коцев неналичието на достъп до парцелите е попречила работата на контролните органи.
„ Такъв не е бил оказан и е бил възпрепятстван от охранителите, от огромни огради. Нашите чиновници в този момент описват, че те са се страхували да вървят на тези обекти. “
Всички тези пояснения и оправдания звучат много неубедително от устата на Благомир Коцев, който в качеството си на кмет на Варна е бил напълно в пълномощията си да ревизира осъществените противозаконни дейности от страна на вложителя КУБ и предприеме нужните законови ограничения, с цел да бъде кръстосан противозаконният градеж в местността " Баба Алино " край курорта Златни пясъци.
Хората, които са купили парцели в " тайния град " на КУБ край Варна, са жертва на една огромна скица. Това разяснява варненският кмет Благомир Коцев в изявление за Българска национална телевизия през днешния ден. Той уточни още, че ще бъдат издадени актове за срутване на постройките, " тъй като това споделя законът ". Но допусна, че процедурата ще бъде атакувана в съда. " Няма да дойдат на следващия ден багерите, само че позволявам, че ще сте стигне до събиране "
По неговите думи чиновници на община Варна и други контролни органи не са били допускани до противозаконния градеж край Варна, прочут като „ тайния град “, а част от проверяващите са се страхували да влизат в региона. Проверяващите са срещнали защита, огради и опозиция при опитите си да извършат надзор на място, а след това е била потърсена помощ от полицията и жандармерията.
Коцев акцентира, че въпросът с противозаконния град край Варна е бездънен и сложен, а хронологията на дейностите на институциите би трябвало деликатно да бъде проследена. По думите му общината е била наясно със случая и е предприемала дейности, само че е срещала спънки при инспекциите на място. Коцев разяснява изказванията, че противозаконното строителство е било позволено поради безучастие на институциите.
„ Мога да кажа, че това, което се споделя – че е имало скришен град и необятно затворени очи – може да е правилно за някои институции, само че сигурно не е правилно за мен. Аз сигурно съм бил с необятно отворени очи, тъй като съм осведомен със събитията и по какъв начин те започват. Това дали някой в строителния надзор е бил със затворени очи – не знам, и дали се е опитвал да затваря моите – допустимо е. И поради това се стигна до въпросните уволнения. Хронологията е доста значима да се наблюдава, с цел да знаем какво се е случило. “
Коцев изясни още какви дейности са били подхванати след първите сигнали.
„ Първите сигнали за нелегално строителство и сеч в горите на Златни пясъци са от 6 юни 2024 година, които са изпратени до регион „ Приморски “. Район „ Приморски “ е най-големият регион във Варна, който си има кмет и личен строителен надзор. В техните пълномощия е те да работят, да отидат на място и да открият противозаконното строителство и те са го създали. Установили са, че към този миг има 11 градежа, които са в ход. Те стартират да работят по издаването на актовете за нелегално строителство. “
По думите му при следваща инспекция са били открити още противозаконни обекти.
„ На 3 февруари 2025 година отива повторна инспекция от РНСК. Установени са още 4 противозаконни къщи и стават 15 към оня миг. Район „ Приморски “ работи и издава съответните документи. След инспекцията се прави взаимна инспекция сред Община Варна и регион „ Приморски “, което довежда до ясното схващане на общината, че те не се позволяват. Има охранители, които не ги позволяват да извършат тази взаимна инспекция. В този миг нашият строителен надзор изисква цялата кореспонденция в огромна община и тя стартира да работи по нея. Тогава са почнали да се основават тези актове по тези 15 противозаконни постройки и е почнал един пинг-понг сред институциите. “
Коцев изясни и за какво строителството е продължало през този интервал.
„ За да спре строителството, би трябвало да бъде издадена заповед за прекъсване на строителството. Заповедите за прекъсване на строителството излизат за първи път на 1 септември 2025 година. От февруари-март 2025 до септември 2025 година това е пътят, който е извървян за прекъсване на първите здания там. “
По думите му институциите са срещнали сериозна опозиция при опитите да извършат инспекции на място.
„ В края на 2025 и началото на 2026 година отиват следващи инспекции. На 25 март отиват доста институции – РНСК, строителен надзор на регион „ Приморски “, на огромна община, горските служби – и се пробват да влязат в тази зона. Оказва се, че има охрани, които не позволяват да влезе нито една институция към този миг. Това е по разкази на нашите чиновници. След което те желаят спомагателна поддръжка от полицията и жандармерията, явно са били уплашени от това, което се случва. Идва жандармерия и се пробва да влезе и органите да могат да осъществят съответния надзор и списък на постройките. “
Според Коцев неналичието на достъп до парцелите е попречила работата на контролните органи.
„ Такъв не е бил оказан и е бил възпрепятстван от охранителите, от огромни огради. Нашите чиновници в този момент описват, че те са се страхували да вървят на тези обекти. “
Всички тези пояснения и оправдания звучат много неубедително от устата на Благомир Коцев, който в качеството си на кмет на Варна е бил напълно в пълномощията си да ревизира осъществените противозаконни дейности от страна на вложителя КУБ и предприеме нужните законови ограничения, с цел да бъде кръстосан противозаконният градеж в местността " Баба Алино " край курорта Златни пясъци.
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




