Модернизацията на Българската армия не е спряла, но в удължения

...
Модернизацията на Българската армия не е спряла, но в удължения
Коментари Харесай

Модернизацията на Българската армия не е спряла, но в удължения бюджет няма средства за заплащане на текущите проекти, каза Атанас Запрянов

Модернизацията на Българската войска не е спряла, само че в снадки бюджет не са обезпечени средствата за 2026 година, които би трябвало да разходваме за възнаграждение на настоящите планове, съобщи министърът на защитата в оставка Атанас Запрянов в предаването „ Защо? “ на бТВ.

Той уточни, че в постоянния бюджет, който е трябвало да се одобри, е имало заделени средства за вторите осем самолета F-16, за бойните машини „ Страйкър “, за „ Ирис “ системата и за корабите, само че в снадки бюджет тези пари ги няма. Запрянов разяснява, че плановете по рационализация ще би трябвало да се предоговарят, с цел да се отсрочат във времето периодите за заплащане.

Министърът заяви, че на 12 февруари Съветът на Европейския съюз ще утвърди нашия народен проект по механизма SAFE и на още седем страни. Ние сме първите осем страни, които ще бъдем утвърдени и неотложно по-късно другите членки ще стартират да подписват заемни съглашения с Европейската комисия. Тези пари би трябвало да дойдат под формата на заем, това обаче не го позволява удължителният бюджет, уточни министърът.

Корабът, който транспортира първата численост бойни машини „ Страйкър “, към този момент е на път за България, сподели Атанас Запрянов. Този месец този транспортен съд ще дойде. Машините ще бъдат превозени до Велико Търново, в цех „ Ивайло “. Освен бойните машини там има и друга техника, спомагателна, във връзка с контракта, добави той. Договорът към този момент се извършва, машините идват и ние би трябвало да вършим и заплащанията, означи Запрянов. По думите му, тези пари би трябвало да се включат в бюджета за 2026 година от новото политическо държавно управление и новия парламент.

Относно претенциите на Съединени американски щати към Гренландия, Атанас Запянов разяснява, че това основава рецесия в НАТО. По думите му, не за първи път в 76-годишната история на алианса има такива спешни обстановки. В случая имаме територия на алианса. Американската страна е мощно обезпокоена за сигурността на Гренландия. От друга страна, алиансът пък прави всичко допустимо да увеличи тази сигурност, уточни той. Затова приветстваме започнатите диалози сред Дания, Гренландия и Съединените щати, сподели министър Запрянов и добави, че този въпрос се преглежда и вътрешно в НАТО. Според него този спешен миг върви в вярна посока – на диалози. Всички стопански ползи, ползи на сигурността могат да бъдат решени посредством договаряне, счита той. НАТО би трябвало да усили своята сигурност и принос в арктическия район, в това число и Гренландия, и това към този момент е публично декларирано и от страните членки, че сме подготвени да го създадем, сподели Атанас Запрянов.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР