Мнозинството в парламента отхвърли искането на опозицията Мирослав Иванов от

...
Мнозинството в парламента отхвърли искането на опозицията Мирослав Иванов от
Коментари Харесай

Мирослав Иванов от ПП остана зам.-председател на парламента след репетиция за вот на недоверие

Мнозинството в Народното събрание отхвърли настояването на опозицията Мирослав Иванов от " Продължаваме промяната " да бъде освободен от поста заместник-председател на Народното събрание.

Проекторешението беше отхвърлено с 81 гласа " за " (ГЕРБ, Движение за права и свободи и " Възраждане " ) и 129 " срещу " (ПП, Българска социалистическа партия, Има Такъв Народ, ДБ).

То бе импортирано преди ден от трите опозиционни партии. Цялата процедура бе инициирана от някогашните ръководещи от ГЕРБ. Поводът беше, че предходната седмица, до момента в който председателствал съвещанието в петък, Иванов лишил думата на ръководителя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, която пък нарушаваше процедурите на Народното събрание.

" Заместник-председателят Мирослав Иванов за месеците, през които заема поста, е определян от ръководителя съвещанието в негово неявяване. Почти постоянно при председателстване на съвещанието от негова страна, се позволяват груби неточности в процедурните правила за работа на Народното събрание, показва се жестоко тъпчене на политическия плурализъм и липса на ред в пленарната зала ", пишеше в претекстовете на предлагането. Очаквано ръководещите отхвърлиха обвиняванията към Иванов като неоснователни.

" Миналия петък декларацията на ръководителя на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, която би трябвало да е 10 минути, продължи над 12 минути, само че Иванов не я прекъсна, макар че имаше официално съображение, тъй като това е дух на почитание към народните представители, парламентаризма, към ръководителя на най-голямата опозиционна парламентарна група. Считам, че и аз, и всичките ми заместници съблюдаваме този дух ", сподели ръководителят на Народното събрание Никола Минчев от " Продължаваме промяната " по време на дебатите.

По-късно Георги Свиленски от Българска социалистическа партия обърна внимание на това, че първите подписали се под настояването за оставката са депутатите от парламентарната група на " Възраждане ". " Тоест групата на " Възраждане " се е загрижила за отношението на зам.-председателя на Народното събрание към ръководителя на групата на ГЕРБ. Друго обяснявахте на гласоподавателите си ", сподели той и добави, че очевидно задачата на това искане е опозицията да направи " подготовка " за избор на съмнение, тъй като я е боязън да го внесе непосредствено и желае да види каква поддръжка би имала, а тя ще е като при днешното гласоподаване - от ГЕРБ, Движение за права и свободи и " Възраждане ".

При подобен процес трите опозиционни партии биха имали общо 106 гласа против 134 на ръководещото болшинство на " Продължаваме промяната ", Българска социалистическа партия, " ИТН " и " Демократична България ". Това значи, че държавното управление няма по какъв начин да падне през избор на съмнение, в случай че депутати от болшинството не го поддържат.

Според Десислава Атанасова от ГЕРБ пък този спор посочил, че в този случай " опозицията е обединена ", макар че " има своите диаметрално противоположни отзиви по разнообразни законопроекти ".

" И ръководещата коалиция е обединена и стои зад господин Иванов ", сподели в отговор ръководителят на парламентарната група на " Продължваме смяната " Андрей Гюров.

Самият Иванов разгласи, че постоянно се е стремял да съблюдава буквата и духа на закона и се усеща неловко от това, че са изгубени повече от три часа пленарно време за разискване на несъстоятелни причини против него.

" Колеги, един зов. Нека който от вас някъде по пътя си е изгубил думите чест, морал, достолепие честност, почитание и положително образование, да се върне по пътя си и да се опита да ги откри, тъй като това ще е единствено за положителното на България ", сподели Мирослав Иванов, а думите му бяха посрещнати с овации от сътрудниците му от Политическа партия.

Подкрепа от премиера

Преди да стартира разглеждането на точката в Народното събрание се появи министър председателят Кирил Петков. Той изясни, че употребявал обедната си отмора, с цел да пристигна и да покаже поддръжката си за Иванов и да беседва с парламентарната група на групировката си " Продължаваме промяната ".

" Искането за оставка на зам.-председателят на Народното събрание Мирослав Иванов е безусловно голословно. Той е един от доста свестните, доста изпълнителни и всичко прави по разпоредбите. Беше хубаво да видя цялата си група и да покажем какъв брой ни е значимо да го подкрепим. Щастлив съм, че цялата група е доста единна ", сподели Кирил Петков пред публицисти в Народното събрание. Премиерът не остана за самото разискване.

Аргументите на ръководещи и съпротива

По време на дебатите Радомир Чолаков от ГЕРБ съобщи, че Десислава Атанасова била афектирана при станалото в петък предходната седмица. От Българска социалистическа партия пък оповестиха, че е неприемливо и неточно отношението на опозицията по отношение на Мирослав Иванов.

" Господин Иванов демонстрира пренебрежение неколкократно към нашата парламентарна група. Ако вие смятате, че има защо да му се оправдавам – ще го направя незабавно, откакто той се извини на госпожа Атанасова ", сподели Чолаков от ГЕРБ. В края на дебата Мирослав Иванов разгласи, че се извинява на Атанасова, в случай че фактически се е почувствала афектирана, само че не счита, че е направил неточност.

При разискването от ГЕРБ оповестиха, че имало опити да бъде заглушена опозицията. В отговор Искрен Митев от " Продължаваме промяната " разгласи, че опозицията не е заглушавана и обстоятелствата го потвърждават – до март от трибуната са изговорили към 1 млн. думи, което е два пъти " Война и мир ", а ГЕРБ са се изказвали в пъти повече от Политическа партия.

" Вашите данни демонстрират, че опозицията е по-активна от ръководещите ", отговори Тома Биков от ГЕРБ.

" Важното в този спор е в действителност беше ли прав господин Мирослав Иванов да отнеме думата на човек, който злоупотребява. Отговорът е да. От друга страна желаете ли вие към вашата парламентарна група (на ГЕРБ -бел.ред) да има особено отношение – желаете. Редно ли е? Не е редно ", сподели по-късно Митев.

Съпредседателят на " Демократична България " Христо Иванов уточни, че харесва характерът и работата на Мирослав Иванов. " Той е изчерпателен, съблюдава разпоредбите. Виждам в него огромно предпочитание да си прави работата и си я прави добре. Виждам в него друго, което доста ми харесва – способността да изпитва стеснение, когато болшинството прави нелепости, тъй като всяко болшинство от време на време прави нелепости. Това важи и за нас ", сподели той. Според него част от младите в Народното събрание имат капацитета да станат нова генерация български политици и " аз мисля, че всички ние имаме интерес да подходим с схващане и с готовност да влагаме в тях ".

" Този младеж, въпреки че му желаеме оставката, не заслужава да бъде съден. Защото както съдиш, по този начин ще те съдят ", сподели Йордан Цонев от Движение за права и свободи, макар че и Движението се подписа под проекторешението за освобождението на Иванов от поста. Той даже добави, че е прелестно сюрпризиран по какъв начин Иванов управлява съвещанията, тъй като " е млад и няма опит ".

Лидерът на " Възраждане " Костадин Костадинов пък прикани Иванов самичък да си подаде оставката. " Това, което би трябвало да ни сплотява, е националният интерес. Както и образецът, който би трябвало да се опитваме да даваме ", уточни той и добави, че в тази ситуация Иванов би трябвало да даде добър образец с това самичък да се откаже от поста. Това обаче не се случи.

" За да прекратим неприятния имидж на Народното събрание и да спрем неговото стремително рухване надолу е добре като използван същия жар, с който търсим грешките на другите, да търсим и личните си ", обърна се към опозицията Виктория Василева от " ИТН ".
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР