Мнозинството от американците – 80% от демократите и 41% от

...
Мнозинството от американците – 80% от демократите и 41% от
Коментари Харесай

59% от американците искат САЩ да признаят палестинска държава

Мнозинството от американците – 80% от демократите и 41% от републиканците – считат, че Съединени американски щати би трябвало да признаят палестинска страна. Това е знак, че решението на президента Доналд Тръмп да се опълчи на сходно решение е в прорез с публичното мнение, демонстрира изследване на Ройтерс/Ипсос, представено от Българска телеграфна агенция.

Шестдневното изследване, което завърши в понеделник, откри, че 59% от респондентите поддържат признаването на палестинска страна от страна на Съединени американски щати, 33% се опълчват на сходно решение, а останалите не са сигурни или не са дали отговор на този въпрос.

Нарастващ брой страни, включително съдружниците на Съединени американски щати - Великобритания, Канада, Франция и Австралия - официално признаха палестинската страна през последните седмици, с което си навлякоха рецензии от страна на Израел.

Израелските бомбардировки опустошиха големи елементи от палестинските селища в линията Газа след изненадващите офанзиви на " Хамас " в Израел на 7 октомври 2023 година - по данни на следените от групировката здравни управляващи убитите палестинци са над 67 000. Около 60% от запитаните в изследването декларират, че ответните ограничения на Израел в линията Газа са несъразмерни, до момента в който 32% не са съгласни с това изказване.

Тръмп, който се върна в Белия дом през януари, поддържа войната на Израел, а този месец стана медиатор за прекъсване на огъня, което породи очаквания, че може да бъде реализиран дълготраен мир.

Проучването демонстрира, че американското общество е готово да се довери на Тръмп, в случай че проектът проработи. Около 51% от запитаните са съгласни с изказванието, че Тръмп ще " има забележителен принос ", в случай че напъните му за мир се окажат сполучливи, спрямо 42%, които не са съгласни. Макар че единствено един на всеки 20 демократи поддържа цялостното показване на Тръмп като президент, един на всеки четирима показва, че в случай че мирът се задържи, забележителният му принос трябва да бъде маркиран.

Успехът обаче надалеч не наподобява сигурен, откакто през уикенда избухна принуждение, което заплаши да провали едноседмичното помирение, а американски дипломати оказаха напън върху " Хамас " и Израел да съблюдават съглашението.

Ключови въпроси като разоръжаването на палестинската формация, по-нататъшното евакуиране на израелските войски и бъдещото ръководство на палестинския анклав остават нерешени.

Одобрението за външната политика на Тръмп бележи непретенциозен растеж, достигайки 38% при последното изследване на Ройтерс/, спрямо 33% по-рано този месец, направено тъкмо преди подписването на съглашението за помирение. Това е най-високият рейтинг на американския президент от месец юли насам.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР