Много трябва да се внимава, когато някой ти обещава свръхпечалби

...
Много трябва да се внимава, когато някой ти обещава свръхпечалби
Коментари Харесай

Психолог разкри защо се връзваме на финансови пирамиди като BETL

„ Много би трябвало да се внимава, когато някой ти дава обещание свръхпечалби за малко време ”. Това предложи психологът Пламен Димитров в предаването „ Твоят ден ” по NOVA NEWS. Думите му са във връзка разкриването на схемата около BETL, в която са взели участие сред 20 000 и 30 000 българи. Много от тях изгубиха значителни суми пари.

„ Следващият път, когато някой Ви предложи бързи облаги, опитайте да предпазите околните си ”, сподели той в коментар на това, че мнозина са присъединили в схемата и хора от фамилията си и близкото си обграждане.

Димитров си изяснява желанието за бърза облага с алчността и неудовлетвореността. „ Алчността и материализмът играят съществена роля за присъединяване в пирамиди като BETL. Подобни схеми има от времето на шумерите. Цар Мидас бил доста лаком и сребролюбец по едно и също време. Той желал боговете да го наградят – всичко, до което се допре, да се трансформира в чисто злато. След като получил този подарък, починал от апетит ”, преразказа легендата Димитров.

Според него сходен признак за бързо замогване и поддържане на висок статус е всеобщ. „ Хората са доста податливи към сходни оферти, без значение от образованието и социално-икономическия си статус. Причината е, че изпитват незадоволеност от живота и работата си. Важно е какво вършим, а не какво притежаваме, с цел да се усещаме значими. Но хората подчертават не върху това, което правиш и даваш, а върху това, което получаваш ”, сподели още психологът. 

Първият симптом, че си предразположен на такива внушения, е способността да интерпретираш еднопосочно своите стремежи, съобщи експертът. Според него с присъединяване в сходни схеми може да заситиш нарцистичните си контузии като се включваш в нещо, което те прави „ специфичен ”. Хората, които вземат участие в сходни пирамиди, са жертва на въображението си. 

" Едно е да участваш на фондовата борса след деликатен разбор какви акции купуваш и продаваш, друго е присъединяване в сходни схеми с голям брой образования. Тогава надвива желанието да получиш това, което искаш и концепцията, че си по-умен от другите и можеш да извлечеш ползи ", изясни Димитров психическите механизми за включване в лъжливи схеми.

„ Капитализмът е новата вяра, всеки влиза в една или друга сходна „ фракция ”. Този тип системи вършат всички присъединили се съучастници. Впоследствие някои от участниците във финансовите пирамиди се усещат жертви ”, добави Пламен Димитров.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР