Пламен Киров за новата Конституция: Да видим как ще се реализира детската мечта на Христо Иванов
„ Много сме покрай измененията в Конституцията. Не единствено е известна датата, на която ще стартира - 6 октомври, само че се знае и датата, на която ще завърши конституционната проверка – 6 декември “, сподели проф. Пламен Киров, учител по Конституционно право в „ Тази заран “.
Според Христо Иванов няма коалиция с Движение за права и свободиПо думите му датите съобщил Христо Иванов, който дирижирал този развой. „ Трябва да забележим по какъв начин ще се осъществя детската фантазия на Христо Иванов “, уточни Киров.
„ Това не е елементарен законодателен развой. Тук става въпрос за изменение на Конституцията. Когато вие гласувате на първо четене не може да измененията смисъла и наличието на това, което е признато. В последна сметка, когато се гласоподава на първо четене един план за изменение на Конституцията, на второ и трето не може да излезете от смисъла и рамката, която е заложена с първото четене “, акцентира Киров.
„ Проектът, който сега се разисква, направи нещо мъчно постижимо при други условия. Започнаха да си приказват гилдиите на прокурорите, следователите и съдиите “, уточни той.
„ Законопроектът дефинира рамката, в която протича полемиката “, сподели Киров.
Той възрази против някои от препоръчаните от кабинета конституционни промени„ Има разногласия дали разделянето на Висш съдебен съвет на два независими съвета е от компетенциите на Велико национално заседание. Тези разногласия се вземат решение от Конституционен съд “, безапелационен бе той.
„ Изглежда, че не сме длъжни да се съобразим с Венецианската комисия, тъй като нейното мнение ще пристигна, откакто планът е признат на първо четене “, акцентира Киров.
„ Мисля, че няма план на Конституция на президента. Ако имаше, той трябваше да бъде импортиран. След като към този момент е импортиран план, Радев няма да внесе различен “, безапелационен бе той.
От общото им изказване през днешния ден стана ясно, че има повече неща, които ги събират, в сравнение с такива, които да ги разделятПо думите му магистратите били срещу отнемането на пълномощията на президента. По-точно за назначението на „ тримата огромни “.
„ Вносителите четат непознати Конституции “, уточни Киров.