Много добро представяне са показали учениците от състава на втората

...
Много добро представяне са показали учениците от състава на втората
Коментари Харесай

Българските ученици се завърнаха с престижна награда от Космическия лагер в Измир

Много положително показване са посочили учениците от състава на втората група от България, взели участие в лятна стратегия на Космическия лагер в Измир (Space Camp Türkiye), споделят от Център за креативно образование (България), сътрудник на Космическия лагер.



Миналата седмица лагерът, основан по модел на НАСА в турския егейски град Измир, бе посетен от 79 деца от България, като част от тях отпътуват за лагера със стипендии - цялостни или частични. Това лято се чака в лагера да дойдат общо 201 българчета.

В събота на българската ученичка Теа Венкова от 2 СОУ " Емилиян Станев ", София, бе връчена влиятелната премия Кая Тунджер " Right Stuff " (Космическият лагер е открит по самодейност на Кая Тунджер - бел. авт.). Наградата се връчва на дете, посочило доста положителни качества на предстоящ галактически откривател. Също по този начин в три от четири отборни награди има българско присъединяване, оповестяват за Българска телеграфна агенция от Центъра за креативно образование.

В изявление за Българска телеграфна агенция преподавателките от ОУ " Александър Георгиев Коджакафалията ", Бургас, Таня Сребрева и Грета Стоянова описват за незабравимите преживявания на децата в лагера, както и за съдействието на учебното заведение със " Space Camp Türkiye ".

Сребрева споделя, че преди три години учебното заведение е спечелило финансиране за основаване на STEM център (Science, Technology, Engineering, Math - Наука, Технологии, Инженерство, Математика - бел. авт.). Тогава дружно с шефа на учебното заведение е било взето решение, че STEM центърът ще се занимава основно с галактически проучвания.

Заедно с Центъра за креативно образование създадохме абстрактен план и стратегия, по която да стартираме да работим в нашия STEM център в тенденция галактически проучвания, уточни тя.

В отговор на въпроса какъв брой възпитаници от учебното заведение са в състава на втората група деца от България в Космическия лагер в Измир, Стоянова сподели, че 24 деца са в Измир, като едно от тях е непълен стипендиант (с 25 % стипендия от Центъра за креативно обучение).

Това са две групи деца от 6-и и 7-и клас - деца, които цяла година работят в часовете за галактически проучвания, които са част от постоянната стратегия на децата. Те работят по стратегия " Future Εxplorers ", прибавя преподавателката.

На въпрос дали наложително учениците би трябвало да са положителни по математика и физика, с цел да имат опция да вземат участие в Космическия лагер, Стоянова сподели, че не е наложително, само че в това време всички участници са положителни по тези предмети.

Сребрева на собствен ред споделя, че несъмнено за всички възпитаници присъединяване в Космическия лагер е голямо предизвикателство.

Цяла година децата имат видеосрещи един път в месеца с лагера тук (в България - бел. ред.), с ментори, които им слагат задания. Нашите възпитаници показват дилемите си, осъществяването им пред тях. Голямо предизвикателство за тях е след края на образователната година те да дойдат тук, онлайн, в Измир, и да показват нещата, които са правили, сподели Сребрева.

В отговор на въпрос кое оборудване провокира максимален интерес у децата Стоянова показа, че сигурно симулаторите са най-атрактивни. Тя добави, че симулаторите провокират огромен интерес и у самите преподаватели.

Преминали сме през всички интензивности, които са планувани от програмата за децата и мога да кажа, че те са извънредно смислени. Зад тях стоят много просвета и на практика действия, добави учителката.

Програмата за децата е доста интензивна и в случай че ги попитаме кое е било най-атрактивното за тях, надали те ще могат да ни отговорят единствено с една дума. Всеки ден те са изправени пред разнообразни провокации, извънредно прекарване е за тях, добави Сребрева.

Вече четвърта година си партнираме с Центъра за креативно образование и изпращаме възпитаници в Спейс кемпа, дори преди да имаме този STEM център за галактически проучвания. Това, което считаме, че е най-полезно, е че в действителност всички задачи, по които работят децата по време на образователната година (или по програмата " Future Εxplorers " или по " Partner Schools " ), са тъкмо по този начин структурирани, че са извънредно STEM насочени, като всяка задача допуска работа в екип, допуска доста повече умения, които децата образуват по време на осъществяване на провокациите, които им слагат от Космическия лагер през годината. Една година сме работили по програмата " Partner Schools " и си партнирахме с учебно заведение от Турция, там срещите също бяха доста вълнуващи, тъй като учениците ни обменят опит с деца на тяхната възраст, които също работят по тези стратегии, сподели Стоянова.

Така че това не е единствено едно хубаво развлечение, да то е и такова, само че в действителност е доста изпълнено със наличие, добави тя.

В отговор на въпрос дали се заформя същинска фантазия у най-хубавите възпитаници да продължат да се развиват в областта на космонавтиката Стоянова уточни, че първите участници в лагера, които към този момент са в десети клас, са избрали посоки за реализиране на триумфи в областта на технологиите, дизайна и науката.

На въпрос дали се планува нарастване на квотата участници в Космическия лагер от България Стоянова сподели, че преподавателите от учебното заведение им биха пледирали за това. Сребрева добави, че не е наложително едно учебно заведение да работи по тези стратегии, а всяко едно дете, което има интерес към науката, интерес в тази област, може да кандидатства и всички биха се радвали, в случай че участниците от България стават от ден на ден.

По-лесно е мотивирането на децата обаче в случай че те учат в учебно заведение сътрудник, показва Стоянова.

В началото на образователната година даваме опция на децата да оформят мотивационни писма, които след това изпращат на евентуални спонсори, тъй че това е плюс за бъдещите умения на децата, сподели преподавателката.

Към днешна дата имаме потвърждения, че евентуално огромна част от разноските на децата ще бъдат покрити от спонсор, уточни тя.

В отговор на въпроса каква е главната цел на образованието в лагера Сребрева, сподели, че преди всичко по значимост е екипната работа.

Децата в лагера са разпределени в екипи с деца от разнообразни страни, те споделят напълно на британски език, сподели тя.

Стоянова добави, че децата по-скоро " учат, играейки ". Тя сподели още, че се основават доста нови другарства.

В умозаключение Сребрева сподели, че при потеглянето от лагера предния път децата са плакали и не са желали това премеждие за тях да свършва, нито пък да се разделят с останалите деца.

У децата остават неповторими мемоари, добави тя.

Междувременно Диляна Георгиева, програмен управител на Space Camp в Центъра за креативно образование, показа пред Българска телеграфна агенция, че още от в този момент от Центъра за креативно образование възнамеряват диалози със Спейс кемпа за идната година, тъй че работата да върви безпрепятствено и да се дават доста благоприятни условия за децата да посетят лагера.

Наесен, откакто приключат лагерите, ще бъде разгласен новият конкурс за присъединяване в Космическия лагер, добави тя.

Деца от България, които са в състава на втората група от България на лагера в Измир, също споделиха пред Българска телеграфна агенция за чудесните преживявания в лагера в турския егейски град.

Даниел Тонев от Френския колеж във Варна (който ще бъде в седми клас идната образователна година), показа, че преживяването е извънредно забавно. Той добави, че в лагера има доста тренажори и се основава същинско чувство за Космос. Ученикът сподели, че от дълго време е желал да посети мястото. Миналата година той е взел участие в конкурс и е бил утвърден, само че поради унищожителните трусове в Югоизточна Турция през февруари м. година не е било допустимо да се причисли към лагера предишното лято.

Ученикът добави, че уредниците в Турция са предложили парите за присъединяване в лагера да бъдат върнати, само че той е предпочел да взе участие тази година, поради което в този момент е извънредно благополучен. Той споделя още, че е добър по математика и прибавя, че не е наложително извънредно високо равнище на притежаване на британски език за присъединяване в лагера. Момчето споделя в умозаключение, че мястото е доста забавно и се основават доста чудесни нови другарства.

11-годишният Васил Терзиев от Пловдив (ученик в ЧОУ " Слънчев лъч ", който през новата учена година ще бъде в 6-и клас и е стипендиант за лагера на Община Пловдив) уточни, че е доста щастлив, че има опцията да се включи в галактическия лагер в Измир, тъй като в света има единствено два сходни лагера (един в Алабама, Съединени американски щати, другият - в Измир). Момчето прибавя, че всеки ден в лагера се тестват разнообразни симулатори и се извършват разнообразни задачи.

По думите на Васил лагерът има доста добра материална и просветителна база. Той прибавя, че фантазията му е да работи в Космическа лаборатория за храни. Момчето споделя още, че съгласно него скоро човек ще може да стъпи на Марс, а самият той се интересува от Космос от към година.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР