Млъкнете: туй е спор между славяни-братя: не, това стихотворение не е за войната в Украйна
" Млъкнете: туй е спор сред славяни-братя ": не, това стихотворение не е за войната в Украйна. То датира от 1831 година, а негов създател е Александър Пушкин.
Млъкнете: туй е спор сред славяни-братя,
домакински, дълъг спор, претеглен от ориста,
и ред не е пристигнал да го решите вий.
Не, това не са стихове, отдадени на съветската война в Украйна. Стихотворението датира от 1831 година, а перото държи Александър Пушкин - великият стихотворец и паметна фигура на съветската литература. Пушкин реагира на полската самостоятелност и поддръжката, която Франция дава на полските борци за национално избавление, с едно прекомерно антиевропейско стихотворение, озаглавено " Към клеветниците на Русия ".
За Пушкин това са " фамилни разногласия "
Пушкин приканва европейците да не се бъркат в " фамилните разногласия " сред славяните, от които си нямали визия:
Млъкнете вие, неразбрали
опръсканите с кръв скрижали;
за вас фамилната омраза
не е срам, не е беда;
за вас са нищо Прага, Кремъл;
безсмислено ви блазни вас
метежа, в който безстрашно мреме —
с ненавист гледате към нас…
Пушкин се гневи от желанието на поляците да се отърват от попечителството на съветския император Николай Първи и от френските предизвестия към Русия. Поетът напомня успеха на Русия против Наполеон, която можело да бъде повторена:
Или пръв път с Европа спорим?
Или победния си зов
не помни съветският боец?
Тургенев против Пушкин
Редица откриватели допускат, че това стихотворение е зародило по предписание на императора, който е желал да трансформира известния стихотворец в пропагандист на своя режим. Но в действителност Пушкин няма потребност да бъде убеждаван, тъй като така и така има вяра, че съществуването на Полша като суверенна страна поврежда ползите на Русия.
Редакцията предлага
Публикуването на стихотворението " Към клеветниците на Русия " провокира същинска стихия в обществото. Разбира се, към този миг тя се развихря единствено епистоларно. Либерални съвременници на поета го упрекват в " шинелна лирика ", а различен огромен съветски публицист - Иван Тургенев - написа в писмо до брат си, че във връзка с Полша Пушкин се държи " като вандал ".
Поетът и книжовен критик Пьотр Вясемски, който също счита, че стихотворението е опортюнистично и непристойно сервилно към императора, отбелязва в дневниците си: " Защо ли възродената Европа би трябвало да ни обича? Нима ние сме дали даже дребна милостиня към съкровищницата на общото ни Просвещение? Ние сме спирачка по пътя на народите към последователно морално и политическо рационализиране. "
В същото време философът Пьотр Чаадаев, който е бил участник в борбата против Наполеон, а по-късно е разгласен за неуравновесен поради засегнатост към императора, хвали Пушкин на всеослушание с думите: " Вие най-накрая станахте национален поет… Открихте призванието си… Стихотворението против враговете на Русия е изключително удивително. "
Дни на Пушкиновата лирика и съветската просвета
В началото на юли тази година в окупирания от съветските войски украински град Херсон ще се проведат " Дни на Пушкиновата лирика и съветската просвета ". Защото таман Херсон е едно от местата, където Пушкин е заточван в ранната си младост поради своите напредничави възгледи и благосклонностите си към декабристите.
Източник: dw.com
КОМЕНТАРИ