Младите хора в България са значително по-склонни да даряват пари

...
Младите хора в България са значително по-склонни да даряват пари
Коментари Харесай

51% от българите са подкрепили поне една благородна кауза през изминалата година

Младите хора в България са доста по-склонни да подаряват пари и да работят като доброволци за дела, от които се интересуват, спрямо по-възрастните генерации. Това сочи отчетът „ Дарителството в България 2019 ", оповестен през днешния ден от Фондация BCause.

Проучването има за цел да обезпечи по-добро схващане за това по какъв начин, за какво и защо подаряват хората в България.

Най-младите хора, тези на възраст сред 18 и 24 години, е по-вероятно да са дарили през последните 12 месеца от по-възрастните от тях (72% по отношение на 51%). Също по този начин, хората на възраст сред 18 и 34 години са по-склонни да бъдат доброволци от всички останали - 45% против 34%.

Анализът сподели следните основни данни за самостоятелното дарителство в България:

Половината от хората (51%) са дарили пари през последните 12 месеца – в интерес на благотворителни организации, религиозни организации/църквата или непосредствено са подкрепили някого. Подкрепата за деца е най-популярната идея за българите - над 53% от даряващите са избрали тази идея.

Типичното подаяние за последните 12 месеца е на стойност 100 лева

Даряването на пари в брой е най-популярният способ за даряване (57%), следвано от дарителски кутии в магазини/супермаркети (52%) и изпращане на дарителски SMS-и (46%).

Най-често срещаното пояснение за повода за дарителския акт е убеждението, че всички ние би трябвало да подкрепим решаването на главните обществени проблеми. Това споделят всеки двама от петима интервюирани (45% ).
Около една трета (34%) споделят, че са взели участие с непринуден труд през последната година, като още веднъж първото място заема идеята " поддръжка на деца " (46%).

34% от интервюираните са подписали петиция през последните 12 месеца.

Мнозинството от българите усещат, че благотворителните организации оказват положително въздействие върху страната като цяло, на интернационално равнище, както и в тяхната общественост и обитаемо място.

Най-популярните дела измежду доброволците са: поддръжка за децата (46%), следвани от възрастните хора (34%), бедните (33%) и хората с увреждания (26%).

Убеждението, че всички ние би трябвало да помогнем за решаването на обществени проблеми, е най-честата причина, дадена от българите за това за какво са дарили пари, като съвсем половината (45%) споделят това. Това е изключително значимо е това за дамите - 51% споделят, че това е в основата на тяхното дарителство, спрямо 39% от мъжете. Следващите най-цитирани аргументи са: това кара донорите да се усещат добре (43%) и желаят да оказват помощ на хората, които са по-малко щастливи от тях (37%).

Да знаят сигурно по какъв начин ще бъдат изхарчени парите им – това в най-голяма степен би насърчило българите да подаряват повече пари (61%). Повече от половината (54%) споделят, че биха дарили повече, в случай че печелят повече. По-голяма бистрота в бранша също е от голяма важност, като една трета (33%) се базира на тази причина. Само 3% споделят, че нищо няма да ги насърчи да дадат повече в бъдеще.

Елица Баракова, изпълнителен шеф на фондация BCause разяснява изследването:

В отчета са " твърдите " обстоятелства. Но ние не можем просто да броим числата и демонстрираме диаграми. Дарителството е топло и персонално. Когато мисля за даряване, мисля за пристрастеност и вдъхновение, за вярата за избавление и фантазията за най-хубавото. За тези, които дават отговор на потребността, без да чакат " страната ", за тези, които работят редовно и самодейно, тъй като схващат силата на дълготрайната благотворителност; за родителите, които учат децата си и за организациите, които се обръщат към донорите с неприкритост и достолепие.

За съпоставяне Световният дарителски показател на КАФ 2018 демонстрира по-ниски равнища на дарителска интензивност за България: Помощ на чужд – 42%, Даряване на пари – 18%, Доброволчество – 5%. Разликата идва от това, че Световният дарителски показател се основава на държанието на хората единствено през един месец на годината, нормално летен.

Затова можем да твърдим, че като предписание хората в България подаряват и работят като доброволци, само че не през цялата година, а кампанийно. Редовното дарителство е по-слабо публикувано измежду нашите сънародници.

Все отново, резултатите от новото изследване „ Дарителството в България " ни дават вяра, че у нас живеят дейни и ангажирани младежи и е въпрос на време това държание да се трансформира в всеобща просвета.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР