Митата, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп за внесените

...
Митата, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп за внесените
Коментари Харесай

Американците понасят почти цялата тежест на митата на Тръмп, сочи проучване

Митата, въведени от президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп за импортираните артикули, съвсем изцяло се поемат от американските вносители, техните локални клиенти и в последна сметка от потребителите в страната. Това е показано в проучване на Института за международна стопанска система в Кил.

Според отчета „ задграничните експортьори не са понижили доста цените си в отговор на приложенията на митата в Съединени американски щати “. Изследването открива, че нарастването на митническите приходи с към 200 милиарда $ е сума, „ която е изтеглена от американските компании и семейства “.

Анализът демонстрира, че единствено към 4% от митническата тежест се поема от задгранични компании, до момента в който към 96% се трансферират на американските компании. Те или поемат нарасналите разноски, или се пробват да ги компенсират посредством увеличение на крайни цени. В резултат производители и търговци на дребно са сложени пред избора да трансферират разноските на потребителите или да одобряват понижени облаги.

„ Митът не работи като налог за задграничните производители, а като налог за потреблението на американците “, акцентират откривателите Юлиан Хинц, Аарон Ломан, Хендрик Малкоу и Ана Форвих.

Изследването се концентрира върху въздействието на американските мита върху износа от Бразилия и Индия, които предходната година бяха подложени на високи и обширни тарифни ограничения. След налагането на 50% мито, бразилските експортьори не са значително понижили цените си в долари. Подобна наклонност е следена и в Индия, където в началото беше приложено 25%-но мито, след това нараснало до 50%.

Според откривателите, една от аргументите за дребното поети разноски от задграничните експортьори е опцията им да пренасочват продажбите си към други пазари. Анализът на съответни случаи на „ митнически шокове “ демонстрира, че корекциите не се реализират посредством намаляване на цените, а посредством спад на комерсиалните размери.

„ Корекцията се прави посредством понижаване на комерсиалния размер, а не посредством ценови отстъпки “, се акцентира в отчета. „ Когато имат избор сред опазване на маржовете при по-ниски продажби или понижаване на маржовете, с цел да задържат размера, множеството експортьори очевидно избират първата алтернатива “.

Изследването е основано на данни от към 25 милиона търговски транзакции с обща стойност близо 4 трилиона $. Според създателите, резултатите опровергават изказванието на администрацията на Тръмп, че комерсиалните сътрудници на Съединени американски щати поемат тежестта на митата.

„ Тази изказване служи за основа на политическите причини в поддръжка на митата – като средство за приемане на отстъпки от комерсиалните сътрудници и за генериране на доходи за държавното управление без разноски за американските семейства “, декларират откривателите. „ Нашите данни демонстрират тъкмо противоположното – съвсем всички разноски се поемат от американските вносители и консуматори “.

Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР