Ангел Меркел гръмна БОМБА: Мислех Тръмп за нормален, но сгреших
Мислех Тръмп за естествен, само че сгреших. Това декларира дългогодишният някогашен немски канцлер Ангела Меркел в своята книга – дълго чаканите ѝ записки, които разкриват огромни международни секрети.
Първата неточност на Ангела Меркел във връзка с Доналд Тръмп, споделя тя в дълго чаканата си нова мемоарна книга, е, че се е държала с него като с „ изцяло естествен “, само че бързо е схванала за неговата „ прочувствена “ природа и слабостта му към авторитаристите и тираните.
В фрагменти от книгата с над 700 старници „ Свобода “, оповестена в немския седмичник Die Zeit, някогашният немски канцлер споделя, че в началото е схванала неправилно Тръмп по време на първата им среща през 2017 година в Овалния кабинет, където той се опитал да я унижи, като отказал да ѝ подаде ръка пред камерите.
„ Вместо да го понеса философски, аз му прошепнах, че би трябвало да се ръкуваме още веднъж “, написа тя. „ Веднага щом думите излязоха от устата ми, поклатих глава пред себе си. Как можах да не помни, че Тръмп знаеше тъкмо какво прави … Той искаше да даде на хората нещо, за което да приказват с държанието си, до момента в който аз се държах по този начин, като че ли повеждам диалог с някой изцяло естествен човек. “
Книгата, върху която Меркел работи, откогато напусна поста си през 2021 година, се пази в строга загадка преди датата на публикуването ѝ идващия вторник.
Тя обгръща възпитанието ѝ в комунистическа Източна Германия, неправдоподобното ѝ издигане в дясноцентристкия Християндемократически съюз и 16-те години на власт, през които тя стана известна като кралицата на Европа и „ водач на свободния свят “ – етикет, употребен в миналото извънредно за президентите на Съединени американски щати.
Сега, необвързана с дипломатически любезности, Меркел прави оценка Тръмп като „ прочувствен “ и воден от неодобрение и потребност, за разлика от нейния „ фактологичен “ метод.
„ Изглеждаше, че главната му цел е да накара индивида, с който беседва, да се усеща отговорен … В същото време имах усещането … че той също по този начин искаше индивидът, с който беседва, да го хареса. “
Вместо да се пробва да построи мостове с обичайните съдружници, написа Меркел, „ Тръмп явно беше удивен от съветския президент “ и отбелязва, че „ политици с автократични и диктаторски черти са го държали в плен “.
По време на полета към дома след първите им диалози сдуханата Меркел стига до заключението, че Тръмп „ гледа на всичко като строителния бизнесмен, какъвто беше преди да влезе в политиката “ – като на игра с нулев резултат.
„ За него всички страни бяха противници, в които триумфът на една означаваше неуспех на друга. Той не смяташе, че благосъстоянието на всички може да се усили посредством съдействие. “
Само няколко седмици по-късно Тръмп я осведоми, че Съединени американски щати ще изоставен Парижкото съглашение за климата – пагубен неуспех, във връзка на който тя потърси съвета на папа Франциск.
Без да посочвам имена, го попитах по какъв начин би подходил към радикално противоположни отзиви в група от значими персони, написа тя. Той незабавно разбра и сподели просто: „ Огъвай, огъвай, огъвай, само че гледай да не се счупи “. Харесвам този облик. “
Спорните връзки с Меркел наподобява са преследвали Тръмп, който към момента говореше за нея по време на предизборната акция три години откакто тя напусна поста си.
„ Те [германците] не ме обичаха, тъй като споделих, че би трябвало да плащате “, сподели той на протест в Пенсилвания този месец, явно визирайки разноските за защита в границите на НАТО. „ Казах на Ангела: Ангела, ти не си платила. “
Меркел отбелязва, че Тръмп се е насочил към нея като цел и Германия в сполучливата си акция през 2016 година, потвърждавайки, че нейното приемане на повече от 1 милион бежанци през 2015 и 2016 година е „ унищожило “ страната и обвинявайки Берлин в несправедлива комерсиална политика и гратис потребление на американските военни вложения.
В това, което признава, че ще бъде закъсняла поддръжка, написана преди изборите в Съединени американски щати този месец, Меркел декларира: „ Историята има и други проекти за Владимир Путин “ – друга фигура, която към момента оформя света в нейно неявяване.
Въпреки че Меркел, която приказва свободно съветски език, го намира за манипулативен и злопаметен, тя признава, че съветският президент е имал няколко основателни аргумента в прословутата си антизападна диатриба на Мюнхенската конференция по сигурността през 2007 година
„ Имаше някои точки, които не смятах за изцяло неуместни. Както знаем, в Ирак в никакъв случай не е имало доказателства за съществуване на химически оръжия “, написа тя, визирайки оправданието на Съединени американски щати за промяна на режима.
„ Аз също подлагах на критика обстоятелството, че няма прогрес по актуализирането на Договора за стандартните въоръжени сили в Европа “, който „ трябваше да бъде приспособен след разпускането на Варшавския контракт, разпадането на Съветския съюз и присъединението на източноевропейските страни към НАТО “.
Меркел укорява източноевропейските водачи, че съгласно нея се преструват, че техният великански комшия може просто да бъде оставен настрани.
„ Бихте могли да намерите всичко това за детинско и неоправдателно, бихте могли да поклатите глава. Но това няма да накара Русия да изчезне от картата. “
Меркел показва, че страхът на Путин, че Киев може да се причисли към НАТО, откакто тя напусне поста, е оказал помощ да се приготви почвата за пълномащабното му навлизане в Украйна през 2022 година Без да прецизира по кое време е направил мненията, Меркел споделя, че Путин ѝ е споделил: „ Вие няма да бъдете канцлер вечно. И тогава те ще бъдат член на НАТО. И аз желая да предотвратя това. “
Меркел напусна поста си, към момента известна измежду болшинството германци, само че наследството ѝ беше опетнено от обвиняванията, че не е съумяла да се опълчи на нападателните планове на Москва против Украйна, като в същото време е направила личната си страна прекомерно подвластна от съветския газ.
Критиците отдават виновността за възхода на крайнодясната партия „ Алтернатива за Германия “ на демократичната политика на Меркел за даване на леговище преди 10 години. След като се отдръпна от поста на канцлер, тя значително остана отвън светлината на прожекторите, само че през идващите седмици ще направи редица изяви в Германия и в чужбина, с цел да разпространява книгата си.
Източник – Guardian/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




