Мирът в Украйна е по-близо от всякога, но вместо да

...
Мирът в Украйна е по-близо от всякога, но вместо да
Коментари Харесай

Орбан предупреждава: Мирът е близо, но Европа рискува да подпали по-голяма война

Мирът в Украйна е по-близо от всеки път, само че вместо да употребява този късмет, Европа тласка спора към ново разширение. Това съобщи унгарският министър председател Виктор Орбан в обява в обществените мрежи, която провокира мощен отзив в европейските политически среди.

Според Орбан сега съществува действителна опция за преустановяване на войната, каквато не е имало от началото на съветската инвазия. По думите му светът е достигнал сериозна точка, в която дипломацията може да надделее над оръжията.

„ Днес има действителен късмет за мир. Светът е по-близо от всеки път до преустановяване на спора в Украйна. “

Унгарският министър председател прикани европейските страни да поддържат напъните на Съединените щати за налагане на кротичък проект и за съгласуване на договарянията сред страните в спора. Според него точно американските медиатори сега играят основна роля за намиране на излаз от войната.

„ Сега би трябвало да създадем всичко допустимо, с цел да подкрепим представителите на Съединени американски щати, които работят за мир и се пробват да координират позициите на участниците в спора. “

В същото време Орбан насочи остра рецензия към европейските институции и водещи страни в Европейски Съюз. По думите му сигналите от Брюксел сочат не към деескалация, а към продължение и даже разширение на борбата.

„ За страдание, знаците сочат в противоположната посока. Европа желае да продължи спора и даже да го разшири. “

Той акцентира, че тази политика не се показва единствено във военната поддръжка на фронта, само че и в икономическата война против Русия, в това число концепциите за конфискация на замразените съветски суверенни активи в Европа. Според Орбан сходни дейности в допълнение затварят вратата за договаряния и усилват риска от дълготрайна неустойчивост.

Изявлението на унгарския министър председател още веднъж извади на напред във времето дълбоките разделения в Европейския съюз по тематиката за Украйна – сред страните, които упорстват за оптимален напън и тези, които виждат в дипломацията единствения резистентен път към мир.
Източник: eurocom.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР