Министри и представители на ЕК ще обсъдят проекта за спешна

...
Министри и представители на ЕК ще обсъдят проекта за спешна
Коментари Харесай

Министри и представители на ЕК ще обсъдят проекта за спешна медицинска помощ по въздух

Министри и представители на Европейска комисия ще обсъдят плана за незабавна здравна помощ по въздух
Вицепремиерът и министър на нововъведенията и растежа Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Силви Кирилов и представители на Европейската комисия (ЕК) ще посетят Университетската многопрофилна болница за интензивно лекуване (УМБАЛ) „ Св. Екатерина “, оповестиха от държавната пресслужба. Визитата е по отношение на реализацията на план по Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ) за построяването в България на система за незабавна здравна помощ по въздух.

Посещението е част от двудневна задача на Европейска комисия в България, водена от Селин Гауер, общоприет шеф на работната група за промени и вложения в границите на генералния секретариат на Европейска комисия. Целта е разискване на последващи дейности по навременното осъществяване на плануваните промени и вложения, след утвърденото на 2 юли изменение на ПВУ. Това включва и идните стъпки по отношение на подаване до края на годината на второто и трето искане за заплащане.

Доставката на медицинските хеликоптери се реализира по подписан контракт по Инвестиция „ Създаване на система за оказване на незабавна здравна помощ по въздуха “ от Компонент „ Здравеопазване “ на ПВУ.

С инвестицията се дава опция за сполучливото създаване на системата за оказване на незабавна здравна помощ по въздуха на територията на страната. Мярката включва два съставния елемент – доставката на седем хеликоптера с нужното здравно съоръжение, както и осъществяване на строителни работи и доставка на съоръжение за шест оперативни площадки. Предвидените за това средства са 145 млн. лв., като срокът за доставка на всички хеликоптери и довеждане докрай на оперативните площадки е 30 юни 2026 година

Българска телеграфна агенция напомня, че хеликоптерната площадка на покрива на столичната болница „ Св. Екатерина “ беше открита при започване на февруари 2024 година

Съоръжението е част от системата за незабавна здравна помощ по въздух и ще може да се употребява и нощно време, откакто хеликоптерите от системата на HEMS получат позволение да летят нощем. По време на откриването тогавашният здравен министър Христо Хинков уточни, че 2 милиона и половина лева са планувани за създаване на хеликоптерни площадки, като една от тях струва 120 хил лева с Данък добавена стойност.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР