Китай осъди чуждестранните правителства, които поздравиха Уилям Лай за победата на изборите в Тайван
Министерството на външните работи на Китай и китайските посолства по света предизвестиха този уикенд страните да не поддържат Демократическата прогресивна партия (ДПП) на Тайван и осъдиха задграничните държавни управления, които поздравиха новоизбрания президент на острова Уилям Лай, съобщи Ройтерс.
След като претендентът за президент на ДПП завоюва изборите през вчерашния ден, редица министри и политици от страни, които имат топли, въпреки и в множеството случаи неофициални връзки със самоуправляващия се остров, изпратиха приветствени послания към Лай и неговата партия.
Това провокира бързи реакции от страна на китайските посолства, наблягайки чувствителността на Пекин към това, че други страни наподобява дават легитимност на претендент и политическа партия, които той преглежда като " сепаратистки сили ", надяващи се да трансфорат самоуправляващия се остров в самостоятелна суверенна страна. Пекин счита Тайван за част от своята територия.
Китайското министерство на външните работи дефинира изказването на държавния секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкън, който по-рано през днешния ден поздрави Лай и съобщи, че Вашингтон чака да продължи неофициалните си връзки с Тайпе, като " изпращане на съществено неправилен сигнал " към " сепаратистките сили за самостоятелност на Тайван ".
" Китай постоянно се е противопоставял изрично на всяка форма на формален продан сред Съединени американски щати и Тайван и надлежно уверено се опълчва на намесата на Съединени американски щати в тайванските каузи под каквато и да е форма и под какъвто и да е предлог ", съобщи външното министерство в изказване, оповестено на уеб страницата му.
Вчера китайското посолство Лондон осъди това, което дефинира като " неточни дейности " от страна на английският външен министър Джеймс Камерън, откакто в изказването си, в което поздрави Лай и ДПП, той съобщи, че изборите са били " удостоверение за динамичната народна власт на Тайван ".
" Призоваваме Обединеното кралство да признае позицията, че Тайван е провинция на Китай, да подхожда с нерешителност към въпросите, свързани с Тайван, в сходство с правилото за " един Китай " и да спре с всевъзможни изявления, които се намесват във вътрешните работи на Китай ", се споделя в изказване на посолството, оповестено в формалния му акаунт в приложението за известия " УиЧат " (WeChat).
Китайското посолство в Япония стигна до подаването на протестна нота, форма на формален дипломатически митинг, откакто японската външна министърка Йоко Камикава поздрави Лай за успеха му. Камикава назова самоуправляващия се остров " извънредно значим сътрудник и значим другар ", само че в същото изказване тя съобщи, че работните връзки с Тайпе са на " неправителствена основа ".
" Официално призоваваме японската страна... да се въздържа от нарушение на мира и стабилността в Тайванския пролив и на китайско-японските връзки ", обявиха китайските дипломати, предава Българска телеграфна агенция.
Пекин, който в никакъв случай не се е отричал от използването на мощ, с цел да сложи Тайван под собствен надзор, се притеснява, че Лай може да разгласи основаването на Република Тайван, макар че самият той съобщи, че няма да го направи, отбелязва Ройтерс.
Още в навечерието на изборите китайските дипломати започнаха да предизвестяват обособените страни, в които се намират, за последствията от поддръжката им към Лай и ДПП.
Сяо Цян, китайският дипломат в Австралия, разгласява в петък публикация в австралийско издание, в която предизвестява Канбера за неуточнени рискове, в случай че тя поддържа " силите за самостоятелност на Тайван " като ДПП.
" Ако Австралия бъде вързана за колесницата на тайванските сепаратистки сили, австралийският народ ще бъде тласнат през ръба на пропастта ", написа той.