Министерството на туризма започва координирани действия за ограничаване на нерегламентираната

...
Министерството на туризма започва координирани действия за ограничаване на нерегламентираната
Коментари Харесай

Министерството на туризма засилва мерките срещу нелегалните екскурзоводи

Министерството на туризма стартира координирани дейности за ограничение на нерегламентираната екскурзоводска активност в страната. Това стана ясно по време на работна среща в Министерството на туризма сред представители на институцията, ангажирани с контрола в туристическия бранш, основния шеф на Групово дело „ Контрол на пазара " в КЗП, Игнат Арсенов и професионални организации на екскурзоводите, измежду които „ Съюз на екскурзоводите в България ", „ Асоциация на екскурзоводите в България " и „ Югоизточен съюз на екскурзоводите „ Ваня Райкова ".

По време на срещата страните се сплотиха към тезата, че са нужни законодателни промени, които да разрешат актовете и санкциите за нелоялни екскурзоводски практики да се постановат и събират на място, в тази връзка и за разширение пълномощията на контролните органи на Министерство на вътрешните работи по Закона за туризма. Беше разисквана опцията за усилване на взаимната работа сред Министерство на туризма и екскурзоводските организации с КЗП.

В резултат на извършената среща беше реализирано единодушие за изпращане на писма до дипломатически задачи у нас с информация за условията на българското законодателство при практикуване на екскурзоводска активност - като превантивна мярка. Обсъдена беше и опцията за слагане на осведомителни табели на граничните пунктове, както и концепцията за осъществяване на осведомителна акция за това по какъв начин да употребяваме екскурзовод в България, в това число посредством разпространяване на материали в туристическите осведомителни центрове и знакови туристически обекти.

В полемиката по време на срещата от КЗП подчертаха, че инспекции от тяхна страна се правят както по сигнали, по този начин и сезонно, като се глобяват лица, например без нужната екскурзоводска карта, в това число чужденци, които практикуват тази специалност незаконно. От институцията предложиха разширението на контролните функционалности да обгръща и самите туристически обекти, които да носят отговорност при допускане на нелоялни практики.

Представителите на екскурзоводските организации показаха паника от метода, по който България се показва пред задграничните туристи от нелицензирани водачи и настояха всяка група да бъде водена от локален, регистриран екскурзовод като гаранция за качество и надзор.

След Нова година следва нова среща за уточняване на съответните механизми за взаимоотношение сред страната, показаните на срещата институции и сектора за правене на график за регулярни инспекции.

Министерството на туризма декларира подготвеност за продължение на разговора с сектора и контролните институциите за по-добра отбрана на туристите, на туристическия бизнес и одобряване на качеството на туристическите услуги в България.

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР