Министър Динкова: Водим преговори за изработването на нов механизъм в помощ на българския туристически бранш
Министерството на туризма води договаряния с представители на Европейската комисия за изработването на обезщетителни ограничения , предвид на цялата сериозна външно-политическа обстановка. В момента Министерството на туризма, взаимно с българския туристически отрасъл, работят върху оформянето на тези ограничения.
„ Антиковидният и след ковидният спомагателен пакет извършиха своята роля, само че Европа и Светът са изправени пред нови спешни обстановки като военните спорове в Украйна и линията Газа. България и Румъния се намират в непосредствена непосредственост до войната в Украйна, точно за това и следствията, които българският туризъм изпитва, са по-тежки от останалата част на Европа “ , съобщи министърът на туризма Зарица Динкова.
Тя акцентира, че Министерството към този момент сложи въпроса пред представители на Европейската комисия за удължение на пакета от 9% Данък добавена стойност за туристическия отрасъл . Към момента обаче индикациите в тази посока са по-скоро отрицателни , защото браншът към този момент се е възползвал от тази мярка, а повторното ѝ осъществяване е невероятно.
„ Съответно ние ще се фокусираме в договарянията и разчитаме на партньорството ни с бизнеса в това отношение. Съвместно ще разработим нашето предложение за нов пакет от помощи за България и Румъния, тъй че туризмът у нас да бъде обезщетен, тъй като точно той сега не е равнопоставен с туристическия отрасъл в Европа “ , уточни още Зарица Динкова.
Асоциация на българските туроператори и туристически сътрудници АБТТА акцентира, че още при започване на предходната година бизнесът е повдигнал този въпрос, само че едвам в този момент са подхванати съответни стъпки за разрешаване на казуса.
„ Ние, не излезли още от коронавирус рецесията, влязохме в още една рецесия, което обаче ни слага в едно неконкурентноспособно състояние по отношение на европейските ни сътрудници. Когато няма бизнес и няма продажби, това дали ставката на Данък добавена стойност е понижена или не, няма никакво значение, тъй като бизнесът не може да се възползва от нея “ , съобщи Даниела Стоева, заместник-председател на АБТТА и първи български представител в Изпълнителното бюро на Европейския комитет на туристическите организации и асоциации (ЕКТАА).
В допълнение, Даниела Стоева благодари на Министерството на туризма, че е застанало зад бизнеса и е подкрепило действието на мярката да се удължи с 6 месеца , като изрази вяра, че ще се откри схващане и метод тя да бъде удължена и до края на годината.