Ще скрият ли данните за имотите? Спор около нова инициатива на МП
Министерството на правораздаването предлага да се ограничи достъпа до преписите от вписаните актове за недвижими парцели . Уж с цел да се бори с имотните измами.
Това е неправилно по доста аргументи. На първо място е концептуално несъвместимо с сегашния модел на регистриране, който разчита на гласност на вписванията. Така се поврежда и интереса на евентуални купувачи , които не могат (лично или посредством брокер) да се уверят в истинността на изказванията на продавача преди да станат страна по договорката.
Това написа в обществената мрежа Фейсбук. Ето какво още уточни той по този мотив:
„ Ограничава се и достъпът на проверяващи публицисти, което също е значителен проблем. Да, в справката за данни за вписванията в осведомителната система има множеството значими данни за парцела, а тя (засега) остава обществена, само че от време на време основни елементи има точно в акта. А със същите странни причини на следващия ден могат да затворят и тази информация – част от дребното причини в отчета важат и за нея.
Изобщо не излиза наяве какви измами се предотвратяват по този начин. С дубликат от нотариален акт аз най-малко не се сещам за машинация. Не написа нищо и в отчета към плана на Министерство на правосъдието. Само общи приказки за измами.
Дори да приемем, че преписът е част от някоя скица – тя ще продължи да става през медиатори, които ще прикрият действителния ползвател. Имотната мафия си има юристи, вътрешни хора в службите по вписванията и от време на време даже нотариуси (Мартин – Нотариуса е почнал с имотни измами преди 30 години благодарение на нотариус Крашевски).
Да не приказваме, че по този начин ще би трябвало процесът да стане отчасти ръчен, поради инспекцията на качеството на заявителя – дали е юрист, ЧСИ. нотариус и така нататък. вместо да бъде автоматизирана. Право на преписи ще има следствието, само че липсват други проверяващи органи – Министерство на вътрешните работи, КПК, Агенция „ Митници “. Но това са дребни добавки към концептуално неверния метод.
Имотните измами се предотвратяват не със странни забрани, а с комплекс от ограничения, в това число с насърчаване на система за оценка на риска. От събиране на оптимално доста данни и впрягането им за определяне на рисково държание.
За задачата е значимо, в случай че някой вади преписи, с цел да ревизира парцелите на жертвите, това да бъде записано поименно, както до момента, и „ да светне в алено “ при следваща договорка с парцела. Да има правила за рискови сюжети – например възрастен човек без наследници трансферира единствен парцел на някой, който има история на сходни покупко-продажби, или който е правил информации преди всичко на парцели на възрастни хора. И това да „ светне “ още при нотариуса, преди договорката да се в случила.
Само че нашият законопроект, който вкарва такава оценка на риска, беше отритнат. Вместо това в този момент се прави следващият пиар опит на министъра на правораздаването (след като от бързане, другояче нужната промяна в арбитражните съдилища беше объркана).
Надявам се претекстовете да не са „ да скрием информация за парцелите “, а да са напълно от позиция на позитивния имидж на герой с имотната мафия и надлежно реакциите – и експертните, и политическите – да го откажат от смяната. “
Присъединете се към нашия
Илиян Василев: Защо Благо Коцев е в ареста, а Къната – на независимост?




