Министерството на иновациите и растежа подкрепя развитието на общините чрез

...
Министерството на иновациите и растежа подкрепя развитието на общините чрез
Коментари Харесай

Карадимов: Сертифицирахме 18 проекта за 400 млн. лв. и 1600 нови работни места в 7 града

Министерството на нововъведенията и растежа поддържа развиването на общините посредством привличане на вложители посредством Българската организация за вложения (БАИ), с процедури по европейски стратегии като тази за индустриалните паркове, както и по линия на Българската банка за развиване и Фонда на фондовете. Това съобщи министърът на нововъведенията и растежа доцент Росен Карадимов на Годишната среща на локалните управляващи, проведена от Националното съдружие на общините в Република България, оповестиха от пресцентъра на министерството.

Министър Карадимов уточни, че от началото на годината по Закона за поощряване на вложенията (ЗНИ) са сертифицирани 18 плана за близо 400 млн. лева, които плануват 1600 нови работни места. 12 от тях са високотехнологични производства и услуги. Инвестициите са в Перник, Русе, София, Пловдив, Шумен, Стара Загора, Балчик.

Министърът акцентира основната роля на Общините за привличане на вложители. Той добави също, че БАИ би трябвало да се развие като мощен инструмент за привличане на вложения, само че е значимо да разполага с навременна информация от индустриалните паркове и от Общините за проявители интерес вложители.

“От особена значимост е и мярката за финансиране на довеждаща общинска инфраструктура към обекта. Тя официално подкрепя вложителя, само че постоянно обслужва и общината, и прилежащите предприятия “, посочи Карадимов.

От бюджета на Министерството на нововъведенията и растежа по ЗНИ т.г. са утвърдени 6,2 млн. лева за създаване на довеждаща инфраструктура в общините Сопот, Русе и Марица. Насърчителната мярка подкрепя 3 капиталови плана за 53 млн. лева и над 400 нови работни места. Миналата година са разплатени над 14 млн. лева по 11 контракта за инфраструктура в общините Марица, Бургас, Асеновград, Силистра, Хисаря, Девня, Благоевград, Костинброд и Търговище. Общият размер на вложенията е 371 млн. лева и откриване на над 450 нови работни места.

По време на форума министърът разгласи идните благоприятни условия за поддръжка за компаниите в страната по европрограмите към МИР -„ Конкурентоспособност “ (ПКИП) и „ Наука и Бизнес “ (ПНИИДИТ) с общ бюджет от 5 милиарда лева до 2027 година Предстои да бъдат отворени разнообразни процедури за финансиране за нововъведения, рационализация на предприятията, цифровизация и конкурентоспособност.

По ПКИП предстоят: процедура „ Въвеждане на технологии от региона на Индустрия 4.0 в предприятията ” – 102 млн. лева за цифровизация и технологии; процедура „ Нови модели в производството от страна на МСП в Северните региони на страната ” – 90 млн. лева.; процедура „ Зелени технологии от страна на МСП на територията на индустриални паркове ” – 162 млн. лева и други „ Определени ограничения по тези стратегии дават опция за взаимно присъединяване на Общините и бизнеса “, посочи Карадимов.

По линия на Фонд на фондовете ще стартира финансирането на обществени, общински и частни планове за градско развиване и индустриални паркове посредством финансовите принадлежности от новия програмен интервал. Общият бюджет, който ще бъде разпределен по програмата за градското развиване, е 650 млн. лева, които ще се усвояват до края на 2029 година

По отношение на Българската банка за развиване, Карадимов акцентира, че новата тактика се концентрира върху обществени политики на страната и превъзмогване на районни несъответствия. „ От 2022 година до момента нашето схващане е, че банката би трябвало да уплътни ролята си на същинска банка за развиване, която има директно отношение към общините, а точно подкрепяне на обществените политики на страната и превъзмогване на районните несъответствия, финансирайки инфраструктура, енергетика, здравна, обществена, просветителна инфраструктура. И в тази част банката създава няколко основни стратегии за Общините. По този метод ББР ще бъде сътрудник на Общините там, където страната не може да отделя запас “, сподели още Карадимов.

Председателят на Народно събрание на ББР Деляна Иванова показа новите стратегии на банката за финансиране на общинските и държавни лечебни заведения, индустриални паркове и контрагенти на обществени възложители. Иванова разгласи и взаимната самодейност на ЕСО ЕАД и ББР за финансов механизъм в поддръжка на ускорено внедряване на ВЕИ. Ползватели на финансовия механизъм ще бъдат в кратковременен проект държавни органи, Общини, общински и държавни сдружения, обществени предприятия. Сред главните цели на програмата е реализиране на енергийна самостоятелност, ускорение на прехода към чиста сила, оптимизация на цената на електрическата енергия и опция за намаляването на разноските за електрическа сила на крайните консуматори.

Годишната среща на общините бе открита през вчерашния ден от президента Румен Радев. В нея вземат участие министри, кметове и други По време на откриването министър Карадимов подчертава върху дейната работа на МИР за развиването на индустриалните паркове в страната.

„ България може да бъде реиндустриализирана с най-малко 35 индустриални парка. Индустриалният парк, с изключение на привличане на вложители незабавно, дава опция за икономическо, обществено развиване, рефлектира върху просветителната инфраструктура “, сподели той.

По думите му индустриалните паркове са ефикасен механизъм за превъзмогването на районните диспропорции. По процедурата от Плана за възобновяване Министерството е подкрепило 11 индустриални парка в 10 града за 206 млн. лева

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР