Министерството на финансите ще търси още 150 млн. евро от вътрешния пазар
Министерството на финансите продължава да следва прецизно миналогодишния график за изтегляне на дълг от вътрешния пазар. Българската национална банка заяви, че ще провежда нов аукцион – осми от началото на годината – на който ще се направи опит да бъдат продадени 5 -годишни държавни скъпи бумаги (ДЦК) за 150 млн. евро дълг.
Прави усещане, че служебният финансов министър Георги Клисурски следва компактно (само с по няколко дни разлика) графика на излъчванията, които пласира неговият предходник – Теменужка Петкова от кабинета „ Желязков “. Но разликата е, че в този момент излъчванията са доста по-големи, което допуска, че тази година ще бъде изтеглен повече дълг от вътрешния пазар. За съпоставяне, до края на март 2025 година бяха извършени 2 търга за по 300 млн. лева (около 150 млн. евро), 4 за по 100 млн. лева (около 50 млн. евро), след което при започване на април имаше един огромен аукцион за 500 млн. лева (около 250 млн. евро) и тогава се стартира с пласирането на облигации за по 300 млн. лева (150 млн. евро).
Като се включи идния на 20 април търг, Министерството на финансите е изтеглило вътрешни заеми за 1.2 милиарда евро от началото на годината. За същия интервал на 2025 година бяха пласирани ДЦК за 1.8 милиарда лева (около 900 млн. евро).
Според изискванията на идния аукцион, закрепената годишна рента е 2.75%. При последното преотваряне на същата емисия, което се случи на 9 март, бяха продадени ДЦК още веднъж за 150 млн. евро при междинна годишна рентабилност 3.03% и коефициент на покритие 1.84.
Предвид резултатите от търга за 10-годишната облигация, извършен единствено преди три дни, може да се чака утежняване на изискванията по рефинансиране. Министерство на финансите си резервира правото да отхвърля всички, в случай че параметрите не го удовлетворяват.
български дълг вътрешен дълг вътрешен заем вътрешен пазар Георги Клисурски ДЦК държавен дълг държавни скъпи бумаги Министерството на финансите изтегляне на заем
Прави усещане, че служебният финансов министър Георги Клисурски следва компактно (само с по няколко дни разлика) графика на излъчванията, които пласира неговият предходник – Теменужка Петкова от кабинета „ Желязков “. Но разликата е, че в този момент излъчванията са доста по-големи, което допуска, че тази година ще бъде изтеглен повече дълг от вътрешния пазар. За съпоставяне, до края на март 2025 година бяха извършени 2 търга за по 300 млн. лева (около 150 млн. евро), 4 за по 100 млн. лева (около 50 млн. евро), след което при започване на април имаше един огромен аукцион за 500 млн. лева (около 250 млн. евро) и тогава се стартира с пласирането на облигации за по 300 млн. лева (150 млн. евро).
Като се включи идния на 20 април търг, Министерството на финансите е изтеглило вътрешни заеми за 1.2 милиарда евро от началото на годината. За същия интервал на 2025 година бяха пласирани ДЦК за 1.8 милиарда лева (около 900 млн. евро).
Според изискванията на идния аукцион, закрепената годишна рента е 2.75%. При последното преотваряне на същата емисия, което се случи на 9 март, бяха продадени ДЦК още веднъж за 150 млн. евро при междинна годишна рентабилност 3.03% и коефициент на покритие 1.84.
Предвид резултатите от търга за 10-годишната облигация, извършен единствено преди три дни, може да се чака утежняване на изискванията по рефинансиране. Министерство на финансите си резервира правото да отхвърля всички, в случай че параметрите не го удовлетворяват.
български дълг вътрешен дълг вътрешен заем вътрешен пазар Георги Клисурски ДЦК държавен дълг държавни скъпи бумаги Министерството на финансите изтегляне на заем
Източник: economic.bg
КОМЕНТАРИ




