Министерството на финансите до момента е получило над 800 проекта

...
Министерството на финансите до момента е получило над 800 проекта
Коментари Харесай

Над 800 проекта от 261 общини се борят за пари от 1-милиардния фонд към МФ

Министерството на финансите досега е получило над 800 плана от 261 общини в страната, които да бъдат включени като приложение в проектобюджета за 2024 година Това заяви в четвъртък министърът на финансите Асен Василев на конгрес, проведен от " 24 часа ", във връзка изпратените писма от МФ до всички 265 общини да подадат капиталови планове по цели и обекти за целево финансиране от държавния бюджет. Това бе условие на ГЕРБ и Движение за права и свободи към финансовия проект на страната.

Общините имат планова подготвеност и е добре нещата, които са чакали доста години, да стартират да се извършват, добави финансовият министър, представен от Българска телеграфна агенция.

В сряда финансовото министерство разгласи, че в бъдещия фонд за общините на стойност 1 милиарда лева има ясно систематизиране на плановете сред всички 265 общини по критерии, които ще бъдат заложени и в Закона за държавния бъджет за 2024 година Броят на плановете, които всяка община може да съобщи за финансиране със средства от Националната капиталова стратегия, няма да бъде стеснен. В взаимозависимост от категорията на общината са избрани оптимални прагове на стойностите, в границите на които следва да са плановете за съответните общини.

" Оттам нататък отговорността е ваша, в тези прагове по какъв начин ще си подредите плановете, там не ви се месим, всеки кмет може да реши дали желае да ремонтира тръбопровод, да си оправи улици, паркове, читалища, да строи спортни зали, вие знаете най-добре потребностите на града ", съобщи Василев, който се обърна към поканените кметове.

Министърът уточни, че всички планове, които са получени и дават отговор на изискванията, ще бъдат " пуснати към Народното събрание като приложение към бюджета ". Това, за което сме разговаряли, е, в случай че получим планове в интервала до приключване на предложенията за второ четене, те също да бъдат импортирани и да бъдат допълнени, както и до 1 март 2024 година да се даде опция с решение на Народното събрание да се добавят планове на общини, които не са си достигнали лимита, посочи Василев. 

Министър Василев сподели, че критериите към общините са безусловно справедливи, а с опцията до март месец да се добави програмата се дава задоволително небосвод на общините да се приготвят.

Подобно на предшествениците си на поста, Асен Василев не поддържа концепцията 2 пункта от 10-те % налог върху приходите да се трансферира на общините - остаряло искане на локалната власт. В този случай ще се получи отваряне на голяма ножица сред общините в България, съобщи Василев. Той напомни, че междинната заплата в София е към 2700 лв., в страната е 2000 лв., а има общини със междинна заплата, която е към минималната 1000-1100 лв.. Прехвърлянето на налога би засилило механично наклонността, която се следи и в този момент, хората да идват в София поради високите работни заплати. Столична община ще получава големи пари, ще може да продължи да се развива, а огромна част от дребните общини няма да могат да наваксат, даде образец Василев.

Министърът съобщи, че в случай че желаеме да развиваме районна политика, тя би трябвало да дава повече късмет на по-малките общини да се доразвият. " Лимитите на плановете в програмата, която сме пуснали, са ориентирани към това по-малките общини, непропорционално на популацията, да получат запас ", добави той. Имаме доста добър диалог за децентрализация с Националното съдружие на общините в РБългария (НСОРБ) още от 2021 година, сподели още министърът.

Коментирайки данъчните оценки, Асен Василев беше безапелационен, че е доста значимо да не лъжем. Това да имаме данъчни оценки от 2007 година е неистина, данъчните оценки би трябвало да са действителни, сподели той. Оттам нататък общините могат да решат какъв % или промил от тези данъчни оценки да съберат като налози. Ако общините желаят да задържат налозите при вдигащи се данъчни оценки, те имат механизма - просто понижават % налог, който събират, уточни Василев. Той добави, че това е локална политика, централното държавно управление нито получава някакви доходи от това, нито под някаква форма може да накара общините какво да вършат. Но е доста значимо да стъпим върху действителните цени, в случай че приказваме за изсветляване. Това по никакъв метод не вменява на кметовете да вдигнат налозите, нито пък ще се случи от 1 януари 2024 година, сподели министър Василев. Ние сме техническият вносител на това предложение. Народното събрание ще реши дефинитивно, уточни той.  
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР