МЗХ: Повишава се интересът към биологичното производство в страната
Министерство на земеделието и храните регистрира повишение на интереса към биологичното произвеждане в страната. Това стана ясно по време на работна среща на заместник-министъра на земеделието и храните доктор Лозана Василева и представители на биологичния бранш.
Към момента записаните биологични производители са 4 961. През 2023 година броят на операторите бележи растеж по отношение на предходните 2 години, като в края на 2022 година в електронния указател са включени 4 863 оператора.
Запазва се три годишната наклонност в увеличение на площите в система на надзор. Към края на 2023 година сертифицираната земя в страната е 147798 ха или почти 2.94 % от общата употребена повърхност. Ръстът по отношение на 2021 година е 71%, когато площта в система на надзор е 86310 ха. Групите култури с максимален растеж са зърнено-житните (48%), зърнено-бобови и протеинови (17%) и фуражните култури (39%).
В бранша на плодовете биологичните насаждения от круши и сливи бележат растеж от надлежно 5 и 6 % през 2023 година, до момента в който площите с ябълки са се нараснали с 15 % по отношение на миналата 2022 година През миналата 2023 година отчитаме нарастване с 59 % на биологичните площи, заети с пресни зеленчуци спрямо 2022 година През 2023 година площите с домати и тряхното произвеждане, са се нараснали с съвсем 20 % по отношение на миналата година. Ръстът на площите при пипера по отношение на 2022 година е 10 %, до момента в който добивът се е повишил с съвсем 250 %. Половината от количеството е създадено в отопляеми оранжерии.
След края на първото полугодие на актуалната година в електронния указател са включени малко над 231 хиляди биологични пчелни фамилии. Броят на пчелните фамилии през в края на 2023 година е с към 20 хиляди повече по отношение на края на 2022 година
Общият брой на говедата и биволите в система на надзор през 2024 година се усилва със 119 % по отношение на 2022 година и 179% по отношение на 2019 година В края на миналата година в електронния указател са въведени 30494 броя говеда.
По данни на Министерство на земеделието и храните, в границите на Кампания 2024 по другите интервенции биологичните оператори са се нараснали с 26 %, спрямо Кампания 2023. Тази година техният брой е 3567, до момента в който предходната са били 2 832. Отчита се засилен интерес по еко-схемата „ Биологично отглеждане на животни “, по която са подадени 339 заявки за подкрепяне, като в акция 2023 те са били - 111. По интервенцията за прекосяване към биологично пчеларство също има огромен растеж при заявяването на броя пчелни фамилии – почти 89 % повече (24 182 бр.) по отношение на миналата година (12 783 бр.).
Сред дискутираните тематики бяха ограниченията за развиването на сектора. Заместник-министър Василева акцентира, че за разлика от предходния програмен интервал, където се даваше единствено приоритет на биологичните производители, в този момент за тях се плануват обособени целеви приеми. „ Освен това се резервира спомагателното преимущество на биологичните оператори при кандидатстването по капиталовите планове от Стратегическия проект за развиване на земеделието и селските региони 2023-2027 година (СПРЗСР), както и по интервенциите за млади фермери и дребни стопанства “, добави Лозана Василева, оповестяват от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.
Тя акцентира значимостта на осведомителните акции и разгласи, че през месец септември предстоят взаимни образования на Министерство на земеделието и храните с Национална работа препоръки в земеделието на територията на страната. Целта е запознаване на изгодите от този тип произвеждане и неговата добавена стойност, както за производителите, по този начин и за запазване на околната среда. „ Фермерите ще могат да се срещнат в подробност с условията, документите и практическите въпроси по използването на интервенциите “, посочи заместник-министърът.
Д-р Василева заяви още, че през месец септември ще се организира и иницативата седмица на биологичното произвеждане. Кампанията се организира на европейско равнище и страната ни ще се включи за поредна година. „ Планираме разнообразни мероприятия, които имат за цел да разпространяват биологичното земеделие измежду необятната общност, да се покачат потребителското доверие към биологичните артикули, както и да се разшири обсегът на цялата хранителна верига “, означи тя.
По време на срещата екипът на Министерство на земеделието и храните увери сектора, че работи интензивно за смяна на нормативната уредба, с която ще се разреши в случаи на непреодолима мощ и/или изключителни условия стопаните да получават и обезщетителни заплащания и средства по интервенциите. Това се планува с подхванатите дейности по Второто изменение на Стратегическия проект, както и на Наредба № 9 от 26 юни 2023 година за изискванията и реда за използване на интервенциите „ Биологично растениевъдство “ и „ Биологично пчеларство “.