Ето кои домакинства ще бъдат признати за енергийно бедни и кои за „уязвими клиенти"
Министерският съвет одобри наредбата за енергийна беднотия и уязвимите клиенти. В рамките на тази разпоредба са признати критериите, по които се дефинира статутът на семействата, изпаднали в обстановка на енергийна беднотия и на уязвимите лица. Това разгласи служебният министър на труда и обществената политика Хасан Адемов.
По думите му въпросната разпоредба урежда също построяването и действието на осведомителна система.
„ Тя ще дефинира статута на енергийнобедните, които имат потребност от поддръжка. Статутът се удостоверява посредством организацията за обществено подкрепяне, където се подават заявки. Те, по автоматизиран път, посредством обществените регистри на над 10 институции, генерират информация. След това ЕРП-тата биват осведомени и се оферират ограничения за директна финансова поддръжка, и рекомендации за саниране и повишение на енергийната успеваемост ", изясни Адемов.
Според обществения министър Хасан Адемов главният аршин за енергийна беднотия е приходът на семейството.
По думите му при определянето на този статут ще се пресмята средномесечният приход на семейството, от който ще се приспадат разноските за енергийно ползване. Ако остатъчната сума е по-ниска от линията на беднотия за годината - 390,63 евро - семейството ще бъде несъмнено като енергийно оскъдно.
Освен тази група, наредбата планува и категория „ уязвими клиенти ". В нея ще попадат хора с 50 и над 50% увреждане, лицата, които са получавали енергийно подкрепяне през миналата година, хората на месечни обществени помощи, както и жителите, за които има здравно уверение, че спирането на електрозахранването би заплашило живота им.
Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков съобщи, че това е тематика, която е на масата от най-малко 15 години.
" Успяхме да приемем финален документ. Начините за приемане за приемане на този статут са два - единият е автоматизира, където няма потребност от заявление и посредством подаване на заявление. Съветът ми към хората е да ревизират деликатно формулировките в Наредбата, с цел да преценяват кой е верния метод за тях ", сподели той.
Наредбата би трябвало да влезе в действие при започване на юли, когато се чака осведомителната система да бъде изцяло построена и подготвена да обработва заявките.
По думите му въпросната разпоредба урежда също построяването и действието на осведомителна система.
„ Тя ще дефинира статута на енергийнобедните, които имат потребност от поддръжка. Статутът се удостоверява посредством организацията за обществено подкрепяне, където се подават заявки. Те, по автоматизиран път, посредством обществените регистри на над 10 институции, генерират информация. След това ЕРП-тата биват осведомени и се оферират ограничения за директна финансова поддръжка, и рекомендации за саниране и повишение на енергийната успеваемост ", изясни Адемов.
Според обществения министър Хасан Адемов главният аршин за енергийна беднотия е приходът на семейството.
По думите му при определянето на този статут ще се пресмята средномесечният приход на семейството, от който ще се приспадат разноските за енергийно ползване. Ако остатъчната сума е по-ниска от линията на беднотия за годината - 390,63 евро - семейството ще бъде несъмнено като енергийно оскъдно.
Освен тази група, наредбата планува и категория „ уязвими клиенти ". В нея ще попадат хора с 50 и над 50% увреждане, лицата, които са получавали енергийно подкрепяне през миналата година, хората на месечни обществени помощи, както и жителите, за които има здравно уверение, че спирането на електрозахранването би заплашило живота им.
Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков съобщи, че това е тематика, която е на масата от най-малко 15 години.
" Успяхме да приемем финален документ. Начините за приемане за приемане на този статут са два - единият е автоматизира, където няма потребност от заявление и посредством подаване на заявление. Съветът ми към хората е да ревизират деликатно формулировките в Наредбата, с цел да преценяват кой е верния метод за тях ", сподели той.
Наредбата би трябвало да влезе в действие при започване на юли, когато се чака осведомителната система да бъде изцяло построена и подготвена да обработва заявките.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




